Zpěvák Jožka Černý míří do Senátu

Do boje o místa v Senátu se rozhodl zasáhnout další známý umělec. Hlasy na jižní Moravě se pokusí posbírat legendární zpěvák folklorních písní Jožka Černý. Bude kandidovat na Hodonínsku jako nezávislý za ČSSD místo vicepremiéra a místopředsedy strany Zdeňka Škromacha.

Ten o to Černého sám požádal. "Mám už nějaké zkušenosti z politiky na místní úrovni, když jsem byl čtyři roky zastupitelem v Břeclavi," řekl v pátek MF DNES Černý.

S cimbálovkami zpívá písničky z Podluží, Dolňácka a Horňácka. Poprvé veřejně vystoupil jako čtyřletý a už o dva roky později vyhrál na tradičním festivalu ve Strážnici. Vydal už více než dvacet desek.

Černý napodobil Jandu

Černý je už druhým zpěvákem, který se zapojí do senátní kampaně. Na Kutnohorsku kandiduje za Nezávislé známý rocker Petr Janda.

V senátním obvodu na Hodonínsku, kde má tradičně silnou pozici KDU-ČSL, se bude Černý snažit sesadit lidovce Josefa Kaňu. "Pan Černý je jistě v tomto kraji populární, ale já si stále myslím, že mám šanci křeslo obhájit," prohlásil v pátek Kaňa.

Překvapila ho informace, že Škromach z boje o Senát nakonec odstoupil. Škromach v pátek MF DNES potvrdil, že se rozhodl do Senátu nekandidovat po domluvě s premiérem Stanislavem Grossem. "Chci se soustředit na práci ve vládě," řekl. Do Senátu nekandiduje i proto, že nový předseda vlády požádal některé ministry z ČSSD, aby neseděli naráz ve více funkcích. Škromach si však chce ponechat funkci poslance.

Senát vzdal i Palas

Do Senátu nebude nakonec kandidovat ani ministr zemědělství Jaroslav Palas. "Dohodli jsme se ve straně, že místo mě ČSSD nakonec nasadí starostu Krnova Josefa Herciga," potvrdil Palas.

Nechtěl říci, zda vyhoví dalšímu požadavku Grosse, aby se jako ministr vzdal i poslaneckého mandátu. Pokud kabinet důvěru získá, měla by to udělat ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, školství Petra Buzková či ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Všichni tři již potvrdili, že s takovým krokem počítají.


Nabídl mi to Škromach, měl jsem to za vtip, říká Černý
Nejdřív budu muset zjistit, co to všechno obnáší, mluví o své možné příští práci v Senátu známý folklorní zpěvák Jožka Černý, kandidát sociální demokracie na Hodonínsku a nestraník.

Proč jste se rozhodl přijmout nabídku ČSSD a kandidovat do Senátu místo Zdeňka Škromacha?
Byla to nabídka přímo od ministra, se kterým se důvěrně známe. Já jsem původně myslel, že to je nějaká legrace, že chce nějaký koncert v rámci předvolební kampaně. Ale on mi řekl, že by byl velmi rád, kdybych do toho Senátu šel, že už mám nějaké zkušenosti z místní úrovně, když jsem byl čtyři roky zastupitelem v Břeclavi.

Jste nestraník. Máte k sociální demokracii názorově blízko?
Tak... Víceméně mě všichni znají jako zpěváka. Mně jde spíš o moravský region, o zachování tradic. Celý život se tím zabývám.

Máte představu, co budete v Senátu dělat? Myslíte si, že je užitečný?
Ta otázka je pro mě těžká. Nejdřív budu muset zjistit, co to všechno obnáší, a to nejde tak, že si přečtu nějakou brožurku. Chtěl bych tam něco udělat pro náš moravský jih. Jde mi hlavně o zachování tradic, folkloru, přírody. To je i budoucnost pro Evropskou unii.

Zajímal jste se někdy o to, jak se píší a připravují zákony, protože to je hlavní práce Senátu?
Zajímal jsem se o to všeobecně, jako člověk, který dělal regionální politiku, a ta je, myslím, daleko důležitější než potom ta v Praze. Tam už jsou štáby lidí, které informují své poslance nebo senátory.

Sledujete rozbroje v sociální demokracii, to, jak byl odstraněn premiér a šéf strany Vladimír Špidla?
Samozřejmě. Rozbroje jsou všude, do toho ale já nevidím. Tady na regionální úrovni to všechno fungovalo docela dobře.

Budete ve volební kampani zpívat?
Zazpívám, ale velice střídmě. Bude to spojené samozřejmě i s tím.

Zpíval byste dál i jako senátor?
To se nevylučuje. Muzika je pro mě v současné době povolání.

JOSEF KOPECKÝ

obsah | Česká republika