Česko opět zvyšuje bezpečnostní opatření

Bezpečnostní opatření v Česku se po sobotním útoku teroristů v Egyptě opět zvýší. Vycvičí se více psů schopných hledat výbušniny, bude více policistů v letadlech. Více se budou využívat kamery ve městech. Přeprava výbušnin bude více sledována. Prohlásil to v pondělí po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra František Bublan.

Podle něj svou aktivitu zvýší zpravodajské služby. "Policie ČR také zvýší své úsilí. Bude se jednat například o dohled u přepravy nebezpečných látek a výbušnin. Policisté také budou cestovat v některých vybraných leteckých spojích, o jaké se jedná ale nebudu komentovat. Budeme více využívat kamerového systému, navýšíme počet psů vycvičených pro vyhledávání a odhalování výbušnin," prohlásil Bublan.

Policie tak bude sledovat aktuální dění v ulicích přes kamerové systémy strážníků, nebude dění jen zpětně vyhodnocovat.

Podle jeho slov začne ministerstvo vnitra také spolupracovat s ministerstvem zahraničí v oblasti vízové politiky. Bude se jednat o občany z vytipovaných rizikových zemí, tedy ze zemí, kde mohou mít teroristé své základny. Ještě v neděli přitom Bublan tvrdil, že bezpečnostní opatření se v Česku zvyšovat nebudou.

Bublan předpokládá, že plánované cvičení simulující likvidaci následků teroristického útoku se bude konat v polovině září.

Paroubek: riziko nelze vyloučit

Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) se kvůli zasedání krizového štábu vrátil z dovolené. "Terorismus není zrovna můj obor, ale vyslechli jsme materiál o situaci ve světě," řekl premiér.

"Přednedávnem se objevilo v médiích, že jsme byli informováni od bezpečnostních služeb, že u nás nehrozí riziko. Byl to ale špatný výklad. Podle informací bezpečnostních služeb nám sice bezprostřední riziko nehrozí, ale ČR z rizika vyloučena není," dodal premiér.

Na dotaz, zda by doporučil českým turistům raději zůstat doma než jezdit na dovolenou do zahraničí, Paroubek odvětil: "Rozhodně nechci lidem dávat doporučení, to snad ne. Každý by měl vědět, jestli chce zůstat na chalupě nebo někam letět. I na chalupě se mu může něco stát. Například spadnout ze štaflí."

(tom), PRÁVO, NOVINKY

obsah | Česká republika