První Slovenský trenér dovedl český tým k titulu

Jako první slovenský trenér prorazil v české extralize. Ernest Bokroš dovedl Zlín k mistrovskému poháru. "Mám slovenský i český titul. To zatím nemá nikdo. A toho se Zlínem si ohromně vážím," řekl. Emoce skrýval, stál před kabinou, kouřil vítězný doutník a jeho tvář zdobil lehký úsměv. "Oslavy si ale užiju. Opiju se," prohlásil plynnou češtinou rodák z Karviné. "Můžu mluvit tak i tak. Vyberte si," usmál se.

Máte tituly ze Slovenska, se slovenskou reprezentací. Jak moc si vážíte toho se Zlínem?

Je to první titul a ten vždycky bývá něco navíc. Dnes jsme ho získali pro Zlín. Byl jsem mistr se Slovanem, se Zvolenem, mistr světa ve Švédsku, ale toto je pro mě strašně cenné. Jsem tady první rok, o to je to lepší.

I proto, že jste první slovenský trenér, který získal titul v Česku? Věřil jste tomu, když jste přijal angažmá ve Zlíně?

Chtěl jsem jít do play-off. Toto považuju za malý zázrak. Nejsem až v takové euforii. Ale vážím si toho a titul se Zlínem si vychutnám. Mám slovenský titul, český titul a to nemá zatím nikdo.

Jaké budou oslavy?

Spontánní, jak to přijde. Ale jedno vím jistě: opiju se.

Ale v kabině zatím není ani šampaňské...

Zakázal jsem to. Už jsem to zažil. Když jsem se Zvolenem jel do Trenčína, měli jsme plný autobus šampaňského, prohráli jsme tam a museli jsme ho vykládat. Šampaňské není problém. Zatím popotahuju cigáro. Všechno přijde na řadu. V kabině nemáme nic.

Je těžší vybojovat zlato v Česku, nebo na Slovensku?

Na Slovensku o titul bojují čtyři kluby, tady téměř všech čtrnáct, o to je to cennější.

Ve Zlíně teď budete hodně populární. Jak snášíte zvýšený zájem fanoušků?

Když jsem přišel v létě, tak mě nikdo neznal. Vyhovovalo mi to. Chodil jsem po obchodech a nic. Ale v play-off už jsem to poznal. Lidi mě začali poznávat, pokřikovat po mě. Ale to k tomu patří.

Jak bylo důležité, že Zlín disponoval brankáýřskou dvojicí Murín - Altrichter?

Velmi důležité. I když už byl Ičo Murín byl zdravý, tak jsem vyvrátil, že Slovák staví jenom Slováka. V rozhodující chvíli jsem postavil Čecha Martina Altrichtra. Mě je jedno, jestli je to Čech, nebo Slovák. Brankář jako brankář, rozhodují jenom výkony.

O tom, kdo nastoupí do branky, se rozhodujete na poslední chvíli. Kdy jste věděl, že půjde do branky Altrichter?

Věděl jsem to hned, když dochytal druhé utkání v Praze. Podíval jsem se na video a uznal, že jsem neměl důvod Martina střídat. V této sérii se Slavia připravovala na Murína, a když jsem tam dal Altrichtra, tak byli překvapení.

Co jste řekl hráčům bezprostředně po zápase v kabině?

Poděkoval jsem a pogratuloval.

Kdy vám bylo v play-off nejhůř?

Pro mě to bylo nejhorší s Třincem, protože jsem věděl, že když ho překonáme, tak máme medaili.

Oslavy budou asi dlouhé, kdy se opět s týmem sejdete?

Řeknu klukům, že se po Velikonocích sejdeme a řekneme si co a jak. Ať si to užijí. Možná bude v pátek něco na námě stí, ale to zatím nevím. Dozvíme se to.

Jak jste si ziskem titulu posílil svoje postavení ve Zlíně?

Mám smlouvu jenom na rok a opci. Nějaké velké naděje si nedělám. Euforie přijde a odejde. Ale ať mě časem vyhodí, vyhodí mistrovského trenéra.


Co znamená titul Slováků

Hokejové město Zlín oděné do žluté barvy se těší z prvního extraligového titulu. Ale kdekdo se příliš neraduje. Třeba i čeští trenéři. Zlínský triumf je totiž z velké míry slovenský. Mají na něm významnou zásluhu brankář Murín, a zejména kouč Bokroš. S jejich úspěchem padlo tabu české extraligy.

Slováci nás učí, jak se vyhrává extraliga, ošívají se někteří.

Je v tom duch nacionalismu, ale i obava. Mezi českými trenéry už dávno nepanují idylické vztahy. Srovnávají se s velkou konkurencí podobně jako jejich fotbaloví kolegové.

Zlínský triumf se jim moc nehodí. Může odstartovat slovenskou vlnu. Už v této sezoně si extraligu zahrálo víc než čtyřicet Slováků. Přijdou další hráči, i trenéři.

Vždyť třeba Pardubice už oslovily Jána Filce, trenéra slovenských mistrů světa. A proč ne? Když je úspěšný.

JAROSLAV MARTÍNEK, MILAN EISENHAMMER

obsah | Česká republika