Brno první víkend v září přivítá letecké špičky

Účast 94 letounů ze 17 zemí je potvrzena na mezinárodní letecké show CIAF, která se letos místo v Hradci Králové uskuteční ve dnech 6. a 7. září v Brně.

Právu to řekl jeden z hlavních organizátorů Aleš Cabicar, podle kterého přijede například letové uskupení Russkije vitjazi na letounech SU-27, což je oficiální skupina leteckých akrobatů ruského vojenského letectva s vynikající pověstí, nebo špičkoví italští letci na devíti strojích MB 339, kteří patří k esům letecké akrobacie v Evropě.

Pro návštěvníky doprava zdarma

"V rámci individuálních vystoupení tu bude k vidění řada letounů, například F-15, F-15, Jaguary, Hawky, Harriery. Vůbec poprvé v desetileté historii leteckých show CIAF, na kterých se představují špičkoví vojenští piloti, budou v Česku také reprezentanti vojenského letectva kanady. Ti přiletí se strojem CF-18 Hornet. Jugoslávské vojenské letectvo potvrdilo účast letounu NJ 21 Horao, což je rovněž premiéra v historii CIAF - jde o dvoumotorový přepadový stíhač vyráběný v Jugoslávii v licenci Jaguar," řekl Cabicar a připomněl, že z bezpečnostních důvodů nebude umožněn příjezd k letišti v automobilech.

Organizátoři s pořadateli připravili dostatečně kapacitní odstavná parkoviště, ze kterých bude diváky k letišti odvážet městská hromadná doprava. Kdo si koupí vstupenku (ta stojí 200 korun pro dospělého, 100 korun pro děti, pro držitele průkazů ZTTP je zdarma), ten nebude za užití kyvadlové dopravy nic platit.

JAN CHMELÍČEK

obsah | Česká republika