Volby brněnského primátora jsou neplatné

Volby brněnského primátora Romana Onderky (ČSSD), členů rady a všechny právní akty vedení města, uskutečněné od povolebního ustavujícího zasedání brněnského zastupitelstva, jsou neplatné.

Takové jsou podle právního názoru ministerstva vnitra důsledky rozhodnutí Krajského soudu v Brně o neplatnosti hlasování do zastupitelstva městské části Brno-Královo Pole a zastupitelstva města Brna v jednom z volebních okrsků této městské části. Devadesát tři voličů odevzdalo své hlasy do neorazítkovaných, tedy neúředních obálek. Problém, na který jako první upozornila Mf Dnes, potvrdila Právu ředitelka odboru kontroly veřejné správy Ministerstva vnitra Marie Kostruhová. Ustavující zasedání z brněnského zastupitelstva se podle ní nemělo uskutečnit dříve, než soud o podaných návrzích na neplatnost voleb či hlasování rozhodne. Jestliže se však přesto před rozhodnutím soudu uskutečnilo, nelze takové zasedání považovat za ustavující zasedání zastupitelstva a veškerá rozhodnutí na něm přijatá nemají právní relevanci.

"Z toho důvodu nemohlo platně dojít k volbě nového primátora, jeho náměstků, členů rady a dosavadní primátor bude i nadále vykonávat pravomoci jež ze zákona náleží odstupujícímu starostovi obce do uskutečnění ustavujícího zasedání," řekla Kostruhová.

V městské části Královo Pole se ustavující zasedání zastupitelstva před rozhodnutím soudu neuskutečnilo. Nově zvolený primátor Roman Onderka Právu řekl, že bude rozhodnutí ministerstva respektovat, je však přesvědčen, že na koaličních dohodách o novém uspořádání ve vedení města to nic nezmění. Ve středu se sejde s bývalým primátorem a nynějším senátorem Richardem Svobodou (ODS) k jednání o řešení současné situace, na odpoledne svolává vedení města tiskovou konferenci.

PRÁVO, NOVINKY

obsah | Česká republika