Capalini se stal mistrem Evropy

Nic nezkomplikovalo cestu moderního pětibojaře Libora Capaliniho k životnímu úspěchu. V Ústí nad Labem předvedl ve všech disciplínách vynikající výkon a v závěrečném běhu nezadržitelně finišoval pro evropské zlato v kategorii jednotlivců.

"Extrémně mi to sedlo, prostě skvělý závod," rozplýval se v cíli na Mírovém náměstí novopečený mistr Evropy, jenž s ohromující lehkostí pokořil ve finále 31 soupeřů. "I když mám už stříbro ze světového šampionátu v roce 1999, tenhle titul je pro mě vzhledem ke srovnatelné úrovni s MS ještě mnohem cennější," svěřil se zkušený český reprezentant a přiznal, že z domácího prostředí měl trochu obavy. "Byl jsem neustále pod tlakem okolí a nevěděl jsem, jestli to zvládnu. Dokázal jsem se však koncentrovat a nakonec mi to pomohlo," líčil Capalini.

Svůj famózní den odstartoval čtvrtým místem ve střelbě, poté vyhrál šerm a další velký bodový zisk si připsal v bazénu, kde zaplaval svůj osobní rekord. "V devětadvaceti letech jsem už nečekal, že se dokáži zlepšit v tak náročné disciplíně o vteřinu," glosoval šampión. Před jízdou na koni tak figuroval v čele průběžného pořadí. Parkur absolvoval naprosto čistě bez jediné chybičky. Na startu handicapového běhu na 3 km měl nevídaný 49sekundový náskok.

Pro druhé místo si za Capalinim doběhl obhájce loňského prvenství Zadněprovski z Litvy. Třetí skončil Maďar Balogh. Ceny nejlepším na stupních vítězů předával předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. V soutěži družstev vybojovala česká trojice bronzovou medaili, když titul připadl podle očekávání favorizovanému celku Maďarska.

Výsledky - jednotlivci - muži: 1. Capalini (ČR) 5804 b., 2. Zadněprovski (Litva) 5612, 3. Balogh (Maď.) 5572, 4. Byšev (Bělorus.) 5544, 5. Horbacz (Pol.) 5520, 6. Dietz (Něm.) 5496, ... 14. Michalík 5388, 23. Dvořák 5240, 28. Sedlecký (všichni ČR) 5096. Družstva: 1. Maďarsko (Balogh, Fülep, Sarfalvi) 16 368, 2. Litva (Zadněprovski, Zemaitis, Krungolcas) 16 328, 3. Česko (Capalini, Michalík, Sedlecký) 16 288, 4. Rusko 16 048, 5. Švédsko 14 812, 6. Německo 15 008.