Čechů přibylo díky přílivu cizinců

V České republice přibylo za letošní první pololetí více než dva tisíce obyvatel. Nárůst je především výsledkem přílivu cizinců. Ačkoliv se zároveň oproti předešlému období zvýšil počet narozených dětí, úroveň plodnosti zůstává i nadále nízká. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad.

V České republice žilo k 30. červnu 2004 10 213 500 obyvatel. Počet obyvatel během prvních letošních šesti měsíců se u nás zvýšil jen díky cizincům, kteří zde ve většině případů získali dlouhodobý pobyt. Jejich počet dosáhl 6 300. Přesto jich bylo o celé tři tisíce méně než v roce předchozím.

Nižší úbytek

Přitom přirozenou měrou, tedy porovnáním počtu zemřelých a živě narozených, by Čechů ubylo o 4 200 obyvatel. V prvním pololetí zemřelo 53 100 lidí, přičemž živě se jich narodilo jen 48 900, což je zároveň o 2 200 dětí více než loni. Zaznamenaný úbytek je celkově 2,5krát nižší než ve sledovaném období roku 2003.

Porodů podle ČSÚ přibývá zejména proto, že ženy ze silných populačních ročníků v 70. letech se nyní nacházejí na vrcholu plodnosti a hromadně realizují mateřství, která odkládaly na pozdější věk. Ačkoliv se nyní tedy rodí více dětí, odhaduje se, že jejich průměrný počet, které tyto ženy nakonec budou mít, oproti předešlým generacím výrazně poklesne.

I nadále bude pokračovat současný trend, kdy ženy odkládají své mateřství. Jejich první dítě se jim narodí, až tyto ženy přesáhnou věku šestadvaceti let.

Rozvodovost stále roste

Počet uzavřených manželství se za první pololetí oproti loňskému období příliš nezměnil - bylo zaznamenáno o 250 sňatků méně. Stále tedy pokračuje propad, kdy loni u nás bylo uzavřeno nejméně manželství od první světové války a jejich počet klesl pod hranici 50 tisíc.

Vysoká je naopak rozvodovost, která vzrůstá dlouhodobě. Již loni byla rekordní, letos se navýšila o dalších 1 400 rozvedených párů.

Příznivý vývoj nastal u umělých přerušení těhotenství, který v letošním prvním pololetí zvolilo o 1 600 žen méně než za loňské období. Ze 20 400 všech potratů jich 13 700 bylo záměrných.

NOVINKY

obsah | Česká republika