Paroubek skončil s ODS, koalici nabídl lidovcům

ČSSD ukončila jednání o podpoře menšinové vlády ODS. Sociální demokraté nabídli koalici KDU-ČSL. Miroslav Kalousek po jednání s Jiřím Paroubkem uvedl, že našli možnost shody, ale schválit ji musí vedení strany. Připustil, že lidovci by vstoupili do vlády, jejíž vznik by umožnili komunisté.

Jiří Paroubek na tiskové konferenci prohlásil, že programové neshody s ODS jsou nepřekonatelné. "Důvodem je zejména neústupnost ODS v klíčových otázkách daňových a sociálních zákonů a stejně tak i trvání na některých ministerských kandidátech, kteří jsou pro ČSSD nepřijatelní," vysvětlil.

"V členské základně ČSSD navíc vyvrcholil v těchto dnech odpor k umožnění vzniku vlády ODS," řekl předseda sociálních demokratů. Topolánek měl podle něj na sestavení vlády dost času. "Tento čas však efektivně nevyužil," míní šéf ČSSD.

"Naším zájmem je stabilita země, její fungování, zabezpečení kvalitně připraveného státního rozpočtu, příprava předsednictví Evropské unie a mnoho dalších důležitých kroků," uvedl Paroubek.

Podle informací překvapilo rozhodnutí Jiřího Paroubka i Zdeňka Škromacha a Bohuslava Sobotku, kteří se spolu s ním účastnili ranní schůzky se zástupci ODS. Budeme asi muset přehodnotit dosavadní negativní postoj ke KDU-ČSL, řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Lidovci se účasti ve vládě nebrání

"Mohu potvrdit, že v okruzích, které sociální demokracie navrhla, je možné najít velkou míru shody při rozumné míře kompromisu ," řekl Miroslav Kalousek po jednání s předsedou ČSSD.

Podle Kalouska je prioritou lidovců návrat k čistému poměrnému volebnímu systému, který by zabránil zániku malých stran. Za tuto cenu je ochotný vstoupit i do menšinové vlády s podporou komunistů.

"V případě komunistické strany předpokládám nějakou formu umožnění vzniku. Je to významný ústupek. Za to, že bude zachována politická pluralita a vrátíme se k čistému poměrnému systému, je to cena, kterou jsem ochoten navrhnout orgánům strany," uvedl Kalousek.

Ještě před časem přitom šéf lidovců tvrdil: "Křesťanští demokraté neprodávají svá křesla. Slíbili jsme voličům, že se nebudeme podílet na žádné vládě, která by se opírala byť jenom o jeden jediný komunistický hlas, a držíme slovo." Předsednictvo KDU-ČSL po 18. hodině šéfa lidovců pověřilo dalším jednáním s ČSSD. O případném vstupu do menšinové vlády ale podle lidovců má rozhodnout celostátní výbor strany. Předsednictvo podle Kalouska nemá k takovému kroku dostatečně silný mandát.

Paroubek neví, kde vezme podporu

Sociální demokracie se tedy rozhodla zahájit jednání s KDU-ČSL. "Snahou bude nalézt řešení patové povolební situace cestou nabídky ke koaliční spolupráci," řekl lídr ČSSD.

Dodal, že žádná podobná jednání s lidovci do dnešního dne nevedl a neexistuje ani žádná předběžná smlouva. Zatím nemá ani představu, kde by případná vláda ČSSD a lidovců hledala podporu. "Budeme o tom hovořit," řekl. To, že přizvou k jednání také Stranu zelených, podle něj není vyloučené.

ČSSD a lidovci by dokonce ani spolu se zelenými nedali ve Sněmovně dohromady nadpoloviční většinu hlasů. Ve dvousetčlenné dolní komoře mají sociální a křesťanští demokraté společně 87 hlasů, se zelenými pak 93. Zelení odpoledne zopakovali, že nehodlají umožnit vznik vlády tolerované komunisty. "Nepodpoříme menšinovou vládu, která by byla závislá na tom, zda komunisté zvednou palec nahoru, nebo dolů," řekl šéf zelených Martin Bursík.

Jednání Jiřího Paroubka o složení vlády je navíc podle zelených mimo ústavní rámec, protože nebyl jmenován ani pověřen prezidentem.

Němcová: K sestavení vlády nemá ČSSD mandát

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová míní, že Paroubek nemá k podobným krokům mandát. "Nemyslím si, že má pověření k sestavování vlády, takže nevím, co komu může slibovat. Za druhé prohrál volby a nevím, z jakého mandátu by mohl sestavovat vládu," řekla Němcová . Zpochybnila také vstup lidovců do vlády, kterou by museli podpořit komunisté.

Komunisté zatím neví, jestli by případnou vládu ČSSD s lidovci podpořili. "Vládu podpoříme teprve podle jejího programu a podle toho, jací lidé v ní budou. Dříve je těžké se k tomu vyjadřovat," sdělil místopředseda KSČM Václav Exner.

(lja, kop, cen), iDNES.cz, MF DNES

obsah | Česká republika