Desetníky a dvacetníky končí

Éra desetníků a dvacetníků se uzavírá. Setříděné mince budou od zítřka měnit zdarma všechny bankovní domy. V hypermarketech jimi bude možné platit dál.

Nejsnazší cesta, jak se zbavit bezcenných drobných mincí, je vyrazit s nimi na nákup do hypermarketu. A to i po 1. listopadu, kdy přestanou platit. Většina velkých obchodů totiž bude i nadále přijímat od zákazníků deseti a dvacetihaléřové mince. "Desetníky a dvacetníky budeme brát i po skončení platnosti," říká šéf Globusu Petr Vyhnálek. Jak dlouho budou hypermarkety Globusu neplatné mince od lidí brát, to si zatím obchodníci nestanovili. Stejně bude kvůli tvrdé konkurenci postupovat i řada dalších prodejců.

"Desetníky a dvacetníky budeme brát po celou dobu, co je budou přijímat banky a pak ČNB. Takže přijmeme desetník například i po dvou a půl letech," říká šéf supermarketů Interspar Jan Lansberg. S větším množstvím drobných mincí se však člověk musí vypravit do banky. Obchody totiž ze zákona nemusí více než deset mincí při placení vzít. Pobočky všech bank budou desetníky a dvacetníky vyměňovat zdarma, pokud si dá člověk práci s jejich setříděním do popsaných roliček. Jinak by výměna neměla smysl: na poplatcích by člověk zaplatil víc, než by vyměnil. Sami obchodníci od zrušení desetníků a dvacetníků neočekávají žádné komplikace.

"Počítáme s tím, že asi budeme muset zákazníkům vysvětlovat zaokrouhlování, ale vzhledem k tomu, že se toto opatření v podstatě nijak neprojeví na cenách, snad nebudou potíže," míní majitelka plzeňského obchodu s potravinami Jarmila Denková. Konkrétní zdražení zatím oznámila kvůli vymizení drobných jen Česká pošta.

"Známky na dopisy za šest korun 40 haléřů se přestanou od listopadu prodávat a budou nové za šest padesát," uvedl mluvčí pošty Ladislav Vančura. I při nákupu potravin se lidé možná dočkají vyšších cen, ale ne kvůli zrušení drobných mincí. Zdražit totiž plánují pekaři. "Doporučili jsme obchodníkům, aby rohlík stál korunu padesát," potvrdil šéf firmy Odkolek Ivan Flek.

Příliš malé, příliš drahé

Rozloučit se s desetníky a dvacetníky rozhodla Česká národní banka kvůli jejich příliš drahé výrobě a klesající popularitě. Výroba desetníku stojí dvojnásobek toho, než je jejich hodnota, a dvacetníku kolem třiceti haléřů. Navíc lidé už nepovažovali desetia dvacetihaléře za peníze hodné pozornosti.

"Staly se jen kouskem plíšku na jedno použití," říká Jan Frait z bankovní rady České národní banky. Po osmdesáti letech tak nejmenší mince skončí jako šrot. Česká národní banka očekává, že se jí od lidí vrátí nejvýše třetina, tedy asi 400 milionů mincí. Na jejich zničení si jablonecká mincovna půjčí speciální lis z Německa, který sešrotuje peníze do balíků.

"Bude to velmi kvalitní hliníkový odpad," říká generální ředitel Bižuterie České mincovny Miroslav Jotov.

MARTINA PATOČKOVÁ, JAN CIZNER a zpravodajové MF DNES

obsah | Česká republika