Telecom spustí televizi po telefonu

Český Telecom se chce s novým majitelem, španělskou Telefónikou, koncem roku pustit do boje s klesajícím zájmem o pevné linky. Velkým lákadlem má být televize po telefonu, slibuje nový šéf Českého Telecomu Jaime Smith.

Do konce letošního roku začne Český Telecom zkoušet a do příštích prázdnin už chce nabízet balíčky služeb, kde kromě telefonování a připojení k internetu budou i televizní programy a videa na objednávku. "Všechny kombinace služeb jsou možné. Podle potřeb zákazníků. Někdo nebude chtít internet nebo jen telefon a internetovou televizi. Ideální by bylo, a o to se budeme snažit, aby všichni zákazníci měli všechny tři hlavní služby," říká Smith.

Španělský vzor

Španělský vlastník Telecomu už na svém domácím trhu něco podobného nabízí, takže převézt to do Čech nemá být problém. "Ve Španělsku se nám podařilo uzavřít smlouvy s filmovými produkcemi ze Spojených států i místními," říká Smith.

"Chceme co nejvíce využít naši španělskou zkušenost a urychlit zavedení služby i tady. Myslím si, že právě naše zkušenosti nám pomohou zavést tuto službu podstatně rychleji, než se nám to povedlo u nás," dodává Smith.

Jaké filmy bude mít v nabídce, Telecom zatím neví. Ve hře jsou všichni filmoví distributoři jako Warner Bros či Universal - podobně jako u kabelových televizí. "Jednání se vedou, ale zatím se nic konkrétního nedohodlo," říká jeden ze zástupců filmových společností, který nechtěl být kvůli dosud nedokončeným jednáním jmenován.

Kabelovky se bojí

Právě kabelové firmy mají z kroku Telecomu obavy. Podle předběžných měření firma dokáže službu nabídnout 96 procentům majitelů telefonních zásuvek v Česku. Má tedy mnohem větší dosah než kabelová televize.

Stejně jako u satelitní televize stačí lidem přijímač, který propojí obrazovku s telefonní zásuvkou, a dálkové ovládání. Ceny v Česku ještě nejsou známy, ale Telefónica ve Španělsku nabízí televizi za zhruba 360 korun. Ve spojení s videem na objednávku je nutné si stokorunu připlatit. V balíčku s připojením k internetu stojí televize zhruba jedenáct set korun.

Sázka na fotbal

Jedním z nejoblíbenějších předplacených kanálů je ve Španělsku fotbal. S podobnou nabídkou se počítá i v Česku. Navíc se zde dá využít společností, které se chystají na digitální vysílání. Sportovní, filmové a erotické kanály zabírají podle lidí z Telecomu všude. V nabídce má Telefónica až padesát televizních kanálů a sto filmů, ke kterým mají zákazníci přístup 24 hodin denně. Nyní po roce spuštění služby nazvané Imagenio má Telefónica ve Španělsku čtyřicet tisíc zákazníků.

Telecom už získal licenci k provozování internetové televize a detaily chce představit do konce roku po spuštění testovacího provozu. Kabelové společnosti už také pracují na digitalizaci svého vysílání, aby dokázaly konkurovat třeba videem na objednávku.

JAN CIZNER

obsah | Česká republika