Česko má třináct tisíc dolarových milionářů

Velmi bohatých lidí v Česku stále přibývá. Osob, jejichž investiční majetek je vyšší než jeden milion dolarů (asi 23 milionů korun), bylo v loňském roce 13.100, což je o 10,6 procenta více než v roce 2004.

Čechům pomohl nízký kurs dolaru

Tempo růstu v Česku překonalo Evropu, kde se počet dolarových milionářů zvýšil o 4,5 procenta na 2,8 milionu osob. "Za růstem milionářů v Evropě stojí právě východní Evropa," uvedl ředitel Capgemini Czech Republic Patrik Horný. Počet bohatých Čechů rostl také rychleji než například v Kanadě (7,2 procenta) nebo v USA (6,8 procenta).

Podle Vladimíra Pikory není počet milionářů v ČR překvapivý. Stát se dolarovým milionářem není totiž podle něj tak složité jako v minulosti.

"Zatímco v červenci 2001 bylo díky kurzu koruny k dolaru potřeba na milion dolarů více než 40 milionů korun, počátkem června 2006 k tomu stačilo jen necelých 22 milionů korun. Kromě toho, kdo investoval do českých akcií, ten v průměru vydělával vloni skoro dvakrát více než ten, kdo investoval do evropských," uvedl.

Celosvětově vzrostl počet boháčů o 6,5 procenta na 8,7 milionu osob. Hodnota jejich majetku dosáhla 33,3 bilionu amerických dolarů. Nejvíce majetku koncentrují milionáři v Severní Americe, celkem 10,2 bilionu dolarů. Následuje Evropa s 9,4 biliony dolarů a oblast Asie-Pacifik s 7,6 biliony dolarů.

Růst bohatství a počtu bohatých byl loni ovlivněn i regionálně. Například v Severní Americe oslabil růst počtu milionářů, který byl způsoben nižším růstem HDP a malou výkonností akciových trhů. Naopak silný vzestup vykazuje Latinská Amerika díky růstu tamních ekonomik a Střední Východ kvůli zdražování energií a komodit. Růstu boháčů v Evropě podle studie pomohla především východní Evropa, a to silným růstem HDP i akciových trhů.

Trh by se měl i dál rozvíjet

Podle výsledků studie se v blízké budoucnosti přesune majetek bohatých z vyspělých na rozvíjející se trhy, což může jejich ekonomiky ovlivnit. "Investice milionářů budou v Severní Americe a Evropě klesat v průběhu dalších let a přesunou své prostředky do Jihovýchodní Asie a Latinské Ameriky," uvedl Horný s tím, že s přesunem majetku počítá 83 procent bohatých.

Podle něj by z tohoto trendu mohla těžit i Česká republika, která je studií řazena spíše k rozvíjejícím se trhům. Mění se i struktura investic boháčů. Podle studie je celosvětově patrný

trend přesunu peněz do více agresivních investičních nástrojů. "Bohatí opouštějí méně rizikové investice jako reality a přesouvají investice do privátních podniků, především do Indie a Číny," uvedl Horný.

"Ačkoli se uvádí, že mnozí dolaroví milionáři nyní s oblibou investují do exotických aktiv, při pohledu na poměr mezi rizikem a výnosem se nám přece jenom zdají klasické domácí investice zajímavější," dodal Pikora.

V následujících letech by bohatství dolarových milionářů mělo růst v průměru o šest procent ročně až na 44,6 bilionu amerických dolarů v roce 2010. Nejrychleji by mělo v následujících letech narůstat bohatství ropným šejkům na Středním Východě. Primát v celkovém objemu by si ovšem měla udržet Severní Amerika a Evropa následovaná Asijsko-pacifickou oblastí.

Nejbohatší je Kellner

Dolarovými milionáři jsou v České republice podle Horného lidé s trvalým pobytem v ČR nebo s otevřeným bankovním kontem. Lidé jako například Viktor Kožený nebo Radovan Krejčíř tak podle něj nebyli do statistiky zahrnuti. Studie World Wealth Report neuvádí jména konkrétních bohatých lidí. Do jejich bohatství zahrnuje pouze investiční majetek, nezapočítává tak nemovitosti, ve kterých tito lidé bydlí. K počtu dolarových milionářů studie dospěla sledováním dostupných informací od statistických úřadů, bank, z kapitálových trhů a vývoje jednotlivých ekonomik.

Podle časopisu Forbes je nejbohatším člověkem na světě s majetkem v hodnotě 50 miliard dolarů (1,13 bilionu korun) šéf softwarového gigantu Microsoft Bill Gates. Letos se mezi dolarovými miliardáři objevil poprvé i Čech Petr Kellner s majetkem v hodnotě tří miliard dolarů (68 miliard korun).

LIDOVKY.CZ, ČTK

obsah | Česká republika