Trumfy pro koupi stíhaček mizí

Slib rozsáhlých investic a podpůrných programů pro český průmysl, který má přesvědčit vládu k odsouhlasení obří zakázky na nákup bojových stíhaček, má mnoho vad na kráse. Výrobci stíhaček Gripen nabízejí vládě, že výměnou za koupi 24 strojů (za 50 miliard korun) přinesou do země projekty, které 1,5násobně překročí jejich cenu.

Podle zprávy ministerstva průmyslu slibují celkem 39 projektů takzvaných offsetových programů - za 76 miliard. O velké části z nich však partnerské české firmy nemají ponětí nebo tvrdí, že proběhla pouze informativní a nezávazná jednání a že sliby jsou přemrštěné.

Zpráva ministerstva průmyslu uvádí, že bylo zahájeno několik prvních projektů, například výroba leteckých motorů ve firmě Walter, ohodnocená na 10 miliard korun, nebo export stavebních strojů z nevelkého Superstavu Dobříš, vyčíslený dokonce na 14,3 miliardy korun. Například v případě Walteru, který před dvěma lety koupila společnost Rolls Royce, jde o částku, která čtrnáctinásobně překračuje jeho loňskou výrobu. Mezi dalšími projekty, které mají být teprve zahájeny, figuruje například blíže nespecifikovaná částka za výrobu letadel americké firmy Ayres. Tato firma přitom v minulosti vlastnila firmu LET Kunovice a dostala ji až do bankrotu.

Dalším projektem je údajný kapitálový vstup britské firmy Sheffield Forgemaster do plzeňské Škody Steel, ohodnocený spolu s vytvořením exportních možností na 5,9 miliardy korun. "Tyto informace se nezakládají na reálném základě. Britská firma pouze kdysi jednala ještě s panem Soudkem, ale zcela bez výsledku. Škoda Steel nyní prochází restrukturalizací a její prodej není odstartován," konstatoval Karel Samec, mluvčí Škody Holding, která Škodu Steel ovládá. Podobně zdrženlivé je i stanovisko Zetoru, kterému chce konsorcium pomoci s exportem traktorů za 1,2 miliardy korun. Problematická je i obří investice na letišti v Ostravě-Mošnově, kde chtějí výrobci stíhaček podpořit postavení centra na opravy velkých letadel Airbus 380 za 5,9 miliardy korun. Airbus 380 se přitom začne vyrábět až v roce 2115.

"Pokud vím, projekt se zatím nijak nehýbá, nikdo nás nežádal o investiční pobídky. Obecně lze říci, že naprostá většina investic, které do země přivádíme, k nám proudí bez souvislosti s offsety," říká k tomu šéf agentury CzechInvest Martin Jahn. Expertní tým v čele s někdejším šéfem IPB Janem Klackem, který pro Grégrův úřad přínos programů posuzoval, offsety doporučuje jako nástroj k zajištění národohospodářského růstu ročně až o 1 procento HDP. Vidina velké vzpruhy pro české hospodářství, prezentovaná ministerstvem průmyslu, bude patrně mít velký vliv při rozhodování vlády. Ta má o koupit stíhaček rozhodnout příští týden. Vojenské argumenty jsou totiž sporné. Zástupci ministerstva obrany několikrát naznačili, že česká armáda by se takto mohla finančně vyčerpat. Rovněž bruselská centrála NATO nákup stíhaček Praze spíše vymlouvá s tím, že pro alianci by bylo přínosnější, kdyby česká armáda použila peníze spíše na celkovou modernizaci. Výrobci letounů, pro něž by zakázka pro českou armádu znamenala jeden z největších kontraktů v postkomunistickém bloku, si za svými ofsetovými sliby stojí. "Program trvá deset let. A pokud by některý projekt nevyšel, poskytneme náhradu," uvádí zástupce konsorcia Gripen v ČR Steve Mead.

MF DNES , Marek Pražák, Jiří Nádoba

obsah | Česká republika