Hlinka se vrací k hokejové reprezentaci

Na lavičku hokejové reprezentace se po čtyřech letech vrací Ivan Hlinka. Charismatický kouč nahradil ve funkci Slavomíra Lenera, jenž bude v příští sezoně trenérem Sparty. "Podepsali jsme s Ivanem Hlinkou dvouletou smlouvu do 30. května 2006," sdělil iDNES Martin Urban, generální sekretář hokejového svazu.

V poslední době jsem si docela odpočinul. Na práci u týmu se zase těším," řekl Hlinka po pondělní dopolední schůzce se svazovým šéfem Karlem Gutem a Martinem Urbanem, generálním sekretářem hokejového svazu. Mandát oslovit čtyřiapadesátiletého Hlinku jako prvního kandidáta na uvolněný post trenéra hokejové reprezentace dostali Urban s Gutem v neděli na mimořádném zasedání výkonného výboru svazu.

Hlinka souhlasil, v pondělí byly v Praze doladěny podmínky smlouvy a dohoda byla před polednem uzavřena. "Osobně věřím, že je to v současné době ta nejlepší volba," řekl Urban.

Jasno ještě není o asistentech týmu. "To je práce nového trenéra, aby si vybral realizační tým. Až se tak stane, musí ho potvrdit výkonný výbor," sdělil Urban. Nežhavějším adeptem na post asistenta je Vladimír Růžička, šéf Slavie a stávající asistent Slavomíra Lenera.

Růžička zatím váhá, zda Hlinkovu nabídku přijme. "Ivana Hlinku respektuji, jako hráč a později trenér toho dokázal jako málokdo. Chci ale dělat všechno na sto procent a rozhodnutí je na střídačce vždy pouze na jednom člověku. Navíc ve Slavii mám své závazky a patnáctiletého syna, na kterého bych rád dohlédl," řekl agentuře ČTK kouč Slavie.

Hlinka věří, že na jeho nabídku šéf Slavie kývne. "V úterý máme zase schůzku. Já ho nechám v golfu trochu vyhrát a půjde to snáz," usmál se staronový reprezentační kouč.

Nový trenér reprezentace byl jmenován narychlo, den po skončení mistrovství světa. Stalo se tak i proto, že do poloviny května musí reprezentační trenér nahlásit prvních deset hráčů pro zářijový Světový pohár. Ivan Hlinka povede hokejovou reprezentaci na již zmíněném Světovém poháru, na mistrovství světa 2005 v Rakousku, především pak na olympijských hrách v Turíně 2006. Smlouva mu vyprší po mistrovství světa 2006, které by se mělo hrát v Lotyšsku.

Trenéra čeká přebudování reprezentačního kádru. "Nemůžete máchnout bičem a všechno rozehnat. Ale je čas tým s citem a výhledem do budoucna trochu přebudovat a dát šanci mladším klukům," plánuje Hlinka.

Ivan Hlinka (54 let)

- odchovanec Litvínova, jako hráč mistr světa z let 1972, 1976 a 1977. Dvě sezony hrál v NHL - reprezentaci vedl v letech 1991 - 1994 a 1997 - 2000. S týmem získal zlato na olympiádě v Naganu a na MS 1999 v Norsku.

- prosadil se i v NHL, Pittsburgh dovedl v roce 2001 do finále Východní konference - naposledy trénoval ruský Omsk, pak působil jako spolupracovník hráčského agenta Petra Svobody.

(jam, kap), iDNES

obsah | Česká republika