Holého pracoviště dostane miliony dolarů

Nestor české vědy a světově proslulý objevitel léků proti onemocnění AIDS Antonín Holý a jeho domovský Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd dostanou miliony dolarů od amerického výrobce léčiv, firmy Gilead.

Řekl to ředitel ústavu Zdeněk Havlas. Nejen v Akademii věd, ale v Čechách vůbec, jde o unikátní událost, zdůraznil. Smlouvu o spolupráci na pět let s možností prodloužení podepíšou podle Havlase zástupci obou stran ve čtvrtek dopoledne v sídle Akademie věd v Praze. Přínosem bude nejen pro ústav, ale umožní také udělovat stipendia výjimečně talentovaným studentům, dodal.

Firma Gilead se v ní zaváže, že ročně poskytne ústavu 1,1 milionu dolarů (24,5 milionu korun). Z toho 200.000 dolarů (asi 4,46 milionu korun) dostane Holý osobně, zbytek výzkumné centrum. Firma totiž zřídí čestnou profesuru, jejímž prvním nositelem bude právě Holý.

Tuto částku bude každoročně dostávat na financování svých výzkumů. Celkové výdaje na vědu a výzkum ze státního rozpočtu činily letos 18,2 miliardy korun. Rozpočet Akademie věd, která má kolem padesáti výzkumných pracovišť, byl kolem 4,7 miliardy korun. Podle ekonoma akademie Jiřího Rákosníka získaly ústavy za loňský rok ze zahraničí dary a granty (včetně grantů z Evropské unie) v celkové výši 166 milionů korun.

Čestná profesura má být dárkem Holému k jeho blížícímu se jubileu. Prvního září totiž oslaví 70. narozeniny. Až Holý skončí svou kariéru, pak komise Gileadu rozhodne o tom, kdo další bude nositelem čestné profesury. Holého domovský ústav chystá na 1. září mezinárodní konferenci na počest jubilanta, uvedl Havlas.

Holý proslul objevem léčivých látek nejen proti AIDS, ale také proti žloutence. Jeho tým spolupracoval s kolegy z Katolické univerzity v belgickém Leuvenu. Prvním objeveným preparátem byl cidofovir, schválený v roce 1996 jako lék Vistide pro léčbu očních infekcí pacientů s AIDS, druhým tenofovir, schválený v roce 2001 jako lék Viread k léčení nemoci AIDS.

Třetí účinnou látkou je adefovir, který je základem léku Hepsera, schváleného v roce 2002 pro léčení chronické hepatitidy B.Nyní je podle Havlase načase, aby na české vědecké úspěchy reagovaly i české lékové firmy. "Chce to jít do rizika a věřit si," uvedl ředitel.

Doufá, že se snad přece jen v budoucnu najde někdo, komu se nepodlomí kolena. Podotkl, že testování nového léku trvá osm let a stojí kolem půl miliardy dolarů (víc než 11 miliard korun). Výsledek ale předem není jistý, uzavřel.

ČTK, LIDOVKY.CZ

obsah | Česká republika