Dalajlama zahájil pražskou konferenci o Tibetu

Určitou naději vyvolanou ochotou čínské vlády vyjednávat s tibetským exilem vyjadřovali v neděli účastníci slavnostního zahájení mezinárodní konference skupin na podporu Tibetu v Praze. Současně se shodovali v tom, že situace v Tibetu je pro Tibeťany nadále špatná a je zapotřebí neustávat v tlaku na čínskou vládu, aby ji řešila.

Slavnostního zahájení již čtvrté konference protibetských skupin se zúčastnil tibetský duchovní vůdce dalajlama, bývalý český prezident Václav Havel a místopředseda Senátu Jan Ruml.

"Není vyloučeno, že některé autority v Číně, v ČR nebo jinde jsou v tuto chvíli trochu nervózní," řekl Havel poté, co čínské velvyslanectví v pátek protestovalo proti dalajlamově návštěvě a proti konání konference. "Nikdo ale nemá logický a rozumný důvod k nervóze."

Číňané dalajlamovi nevadí

Dalajlama řekl, že jeho exilová vláda se upřímně snaží hledat řešení tibetského problému a věří, že se toto řešení najde. Ale v Tibetu se situace nezlepšila, prohlásil. Připomněl zejména potlačování tibetské kultury, migraci etnických Číňanů do Tibetu a poškozování tamějšího životního prostředí.

Ubezpečil ale, že nechová vůči Číňanům a čínské vládě negativní pocity a není ani "rozvracečem a separatistou", za něhož ho někdy označují čínská oficiální prohlášení.

Kritika Číny

Ruml kritizoval Čínu za "bezostyšné" porušování lidských práv. Odmítl logiku, podle níž je připomínání lidských práv vměšováním do vnitřních záležitostí. "Lidská práva jsou univerzální," horlil Ruml.

Stejně tak by podle něj měl pokračovat tlak na Čínu, aby pokračovala v jednáních, jež by měla přinést skutečné výsledky, a ne být zástěrkou pro okupaci, prohlásil místopředseda Senátu.

Předseda německé Nadace Friedricha Naumanna, která třídenní konferenci spolupořádá, Otto Lambsdorff, čínský protest dnes odmítl s tím, že je psán "starým jazykem". Podle něj je zřejmě pražské velvyslanectví příliš daleko od Pekingu a neuvědomilo si, že i tam se věci mění, řekl Lambsdorf.

Dalajlama, který uprchl z Tibetu při potlačení protičínského povstání v roce 1959, žije od té doby v indickém exilu. Do Prahy přijel už popáté. Čína tvrdí, že Tibet je historicky její součástí.

NOVINKY

obsah | Česká republika