Moravský kras otevře tajnou jeskyni nacistů i komunistů

Dlouho očekávaný okamžik je tady. Jeskyňáři z Moravského krasu po několika letech jednání získali od armády jeskyni Výpustek. Ta za války sloužila jako podzemní něměcká továrna, později jako přísně tajný kryt pro ÚV KSČ i velení vojsk Varšavské smlouvy. Objekt byl léta utajován a přístup do něj měl jen omezený okruh členů armády.

"Výpustek jsme fyzicky převzali od ministerstva obrany. Jsem moc rád, že se to konečně podařilo, usilujeme o to systematicky už asi tři roky," potvrdil ve středu vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. "Kras tak bude mít pátou zpřístupněnou jeskyni, otevřít bychom ji chtěli v květnu či červnu příštího roku," říká Hebelka. Návštěvníci, kteří do Výpustku dosud mohli jen při výjimečných příležitostech až v posledních dvou letech, budou moci jeskyni navštívit kdykoliv v sezoně. Přístupný bude i uvnitř zbudovaný, desítky metrů dlouhý betonový kryt, jeho původní vybavení i malá expozice o zdejším působení vojáků.

"Lidé se dostanou i do jeskynních prostor se zbytky krápníkové výzdoby, která znovu narůstá. Do budoucna zde chceme postupně vybudovat i velkou expozici o využití jeskyní člověkem," slibuje Hebelka. Kvůli nedostatku peněz zatím jeskyňáři u Výpustku alespoň postaví parkoviště a uvnitř opraví elektřinu.

Výpustek: unikátní jeskyně s pohnutou minulostí

Jeskyně Výpustek patří společně se Sloupskými jeskyněmi k nejpamátnějším jeskyním v celém Moravském krasu. Nachází se v zákrutu meandru Křtinského údolí pod levou strání, cca 900 m od Křtin na katastrálním území Březina. V posledních dvou letech byla jeskyně přístupná jen po předchozí domluvě pro odborné exkurze, veřejnost se do ní mohla výjimečně podívat v rámci dne otevřených dveří.

Jeskyně, o níž pochází první písemná zmínka z roku 1663, proslula v průběhu staletí zejména vzácnými paleontologickými nálezy. Za sebou má pestrou minulost a také řadu bezohledných lidských zásahů, které ji poškodily a navždy změnily.

Hlína na hnojivo a úzkokolejka

Jeskyně Výpustek dostala zabrat už ve 20. letech minulého století, kdy se zjistilo, že tamní jeskynní hlína je velmi bohatá na fosfáty a je možné ji využít na hnojení. Řadu let zde potom probíhala těžba, kvůli které se dokonce zřídila úzkokolejná dráha. Pro představu - denně se vytěžily dva až tři vagóny čisté fosfátové hlíny.

Nákladní auta v jeskyni

Za mobilizace roku 1938 zahájila tehdejší čs. vojenská správa ve Výpustku úpravné práce, které podstatně změnily přirozený ráz jeskyně. Na mnoha místech byly odstříleny přečnívající skalní stěny, prora­ženo několik nových vchodů, postranní chodby zčásti zazděny, jeskyně upravena jako vojenské skladiště. Tak vzalo za své po­věstné bludiště a vznikl prostor, kudy mohla projíždět i nákladní auta.

Něměcká továrna

Počátkem okupace byly práce přerušeny, ale jeskyně byla již v dezolátním stavu. Během okupace nacisté přestavili Výpustek a nedalekou Drátenickou jeskyni na podzemní továrny. Vyráběly se zde součástky leteckých motorů, olejové pumpičky...

Nakonec okupantui na ústupu zařízení podzemní továrny zapálili a zčásti náložemi zničili, takže ve Výpustku zůstaly zničené stroje, ohořelé trámy, balvany a haldy odpadků. Po válce byl sice upotřebitelný materiál odklizen, avšak jeskyně je ve své staré části zničena. V roce 1950 bylo celé Josef­sko-Křtinské údolí i s jeskyní Výpustek prohlášeno přírodní rezervací.

Úkryt pro ÚV KSČ

Na počátku 60.let minulého století se ve Výpustku začal budo­vat rozsáhlý podzemní kom­plex, který měl v případě potře­by poskytnout ochranu aparátu ÚV KSČ.

Po roce 1989 přešel objekt přísně tajné zvláštní důležitosti, jak bylo podzemí celá desetiletí nazýváno, pod správu ar­mády. Vojáci měli s podzemím stejné plány - v případě válečného konfliktu mělo sloužit jako úkryt pro armádní velení. Nakonec z nich však sešlo a na pod­zim roku 2003 ministr obrany Jaroslav Tvrdík oznámil, že armáda se křtinského areálu hodlá jako ne­potřebného zbavit a jedná se zá­jemci bezúplatném převodu.

PAVLA DUCHÁČKOVÁ, MF DNES

obsah | Česká republika