Zemřela všestranná politička Jaroslava Moserová

Bývalá senátorka Jaroslava Moserová zemřela. Ve věku 76 let podlehla dlouhé nemoci. Byla všestrannou osobností. Začínala jako lékařka, předsedala UNESCO, překládala knihy Dicka Francise. V roce 2003 kandidovala na prezidentku.

"Ano, paní Moserová zemřela. Dozvěděli jsme se to ráno. Pan ombudsman byl jejím dlouholetým přítelem," řekla mluvčí veřejného ochránce práv Otakara Motejla. "Dozvěděl jsem se tu smutnou zprávu, je mi to velice líto, je to pro mě osobní ztráta," řekl senátor Karel Schwarzenberg.

"Poznali jsme se v listopadu 1989, Jaroslava Moserová byla pozoruhodná žena, často jsme se vídali při osobních i pracovních příležitostech. Ona byla především dáma. Měla mnoho zásluh. Byla obdivuhodná politička a zároveň výborná překladatelka a dříve lékařka. Kromobyčejná žena, někdo jiný jejího formátu není toho času na obzoru. Je mi to nesmírně líto," dodal Schwarzenberg.

Hluboký zármutek nad úmrtím předsedkyně České komise pro UNESCO podle ČTK vyslovil i generální ředitel této světové organizace Koičiro Macuura. Ve zvláštním poselství vydaném v Paříži uvedl, že "velká rodina UNESCO a celé mezinárodní společenství v ní ztrácejí jednoho ze svých význačných členů".

Lékařka, překladatelka, politička

Jaroslava Moserová v roce 2003 kandidovala na prezidentský post, předtím byla místopředsedkyní Senátu. Populární jsou její překlady detektivních románů Dicka Francise, jehož byla i osobní přítelkyní.

"Byla to velmi vzdělaná žena s širokým světovým rozhledem a s obrovskými zkušenostmi. Snad právě proto, že byla docentkou medicíny, se u ní projevoval velmi lidský vztah ke všemu, co kolem ní procházelo, a myslím, že to projevila i ve funkci senátorky," řekl ČTK Karel Zelníček z nakladatelství Olympia, které vydává Francisovy knihy. Moserová vystudovala lékařskou fakultu, po pětileté praxi na chirurgii působila až do roku 1990 jako vědecká pracovnice v oboru popálenin. Jako specialistka byla také svědkem posledních chvil Jana Palacha.

Po převratu vstoupila do politiky. Byla poslankyní, v letech 1991 - 1993 působila na postu velvyslankyně v Austrálii a na Novém Zélandu.

Dlouhodobě pracovala pro UNESCO. V druhé polovině 90. let byla členkou výkonné rady a na přelomu tisíciletí dokonce prezidentkou Generální konference UNESCO.

Kdyby se čas zastavil zítra...

"Kdyby se pro mne čas zastavil zítra, nemohla bych si na život a na osud stěžovat. Bůh se ke mně zachoval štědře, dal mi řadu dovedností, jaké jsou člověku vskutku dány shůry a které nelze získat pílí," napsala jako kandidátka na prezidentský post v roce 2003 pro Český rozhlas.

"Dal mi mnoho životních zkušeností, v radostech i starostech, ve všednosti i výjimečnosti, a dopřál mi v pozdním věku činorodá léta. Také mu vděčím za to, že jsem potkala svého muže, Milana Davida, a s ním získala i syna." Česká televize dnes ve 20:55 odvysílá k uctění památky Jaroslavy Moserové reprízu pořadu Krásný ztráty, jehož byla hostem.

Dick Francis: Bude mi moc chybět

Spisovatel Dick Francis, jehož detektivní romány Jaroslava Moserová překládala, napsal exkluzivně osobní vzpomínku:

S Dr. Jarou Moserovou jsem se přátelil více než čtyřicet let, během nichž překládala všechna má anglická slova do překrásné češtiny. Obrovský úspěch románů Dicka Francise v její zemi je do značné míry dílem jejího zručného překladu.

Během let jsme se mnohokrát setkali jak v Anglii, tak v České republice. Jednou jsme ji s mou zesnulou ženou navštívili dokonce v Austrálii, kde pracovala jako česká velvyslankyně. Naposledy jsem se s Jarou viděl v říjnu 2004 v jejím volebním obvodu v Pardubicích při příležitosti Velké pardubické.

Jara Moserová zosobňovala povahu celého českého národa - odvahu, čestnost a vytrvalost. Během svého života toho tolik dosáhla a přitom si udržela neuvěřitelnou a odzbrojující skromnost. Bude mi moc chybět.

DICK FRANCIS, 24. března 2006

(nel), iDNES

obsah | Česká republika