Český hit Vánoc 2005: nakupování po internetu

Předvánoční tlačenice v obchodech vede stále více lidí k tomu, že nakupují dárky v internetových obchodech. Oproti loňskému roku stouply internetovým prodejcům tržby až o čtyřicet procent a dosáhly zhruba devíti miliard korun.

V kamenných obchodech přitom letos Češi utratí pouze o čtyři procenta více než loni. Nárůst prodejů na síti zaznamenávají obchodníci právě v listopadu a prosinci. "V tomto období máme zhruba trojnásobek zákazníků," říká ředitel webového obchodu Kasa.cz Martin Kasa.

Podle agentury Stem/Mark alespoň jednou v životě přes internet nakupovalo 19 procent Čechů starších 18 let, což je více než jeden milion obyvatel. Největší zájem je o elektroniku, především MP3 přehrávače a digitální fotoaparáty.

V sousedních zemích, jako je Polsko nebo Slovensko, nakupuje přes internet méně lidí než v Česku. Ve srovnání se západní Evropou je ale situace opačná. Zatímco alespoň jednou nakoupila na síti třetina českých uživatelů internetu, v Německu tomu tak bylo již v 54 procentech a ve Velké Británii dokonce 62 procentech případů.

MICHAL KUČERA

obsah | Česká republika