Česká polní nemocnice míří do Kuvajtu

Vláda schválila misi naší polní nemocnice do oblasti iráckého konfliktu. Kabinet navrhuje poslat na Blízký východ 150 lékařů a členů zdravotního personálu. Chránit by je mělo sto výsadkářů z Prostějova. Návrh nyní musí ještě posvětit parlament. Společně s českou částí protichemické jednotky tak bude mít Česko v Perském zálivu sedm set padesát vojáků.

Vláda jednohlasně vyhověla žádosti OSN. V její rezoluci stojí, že například v oblasti kolem města Basra je humanitární katastrofa, a žádá státy, aby poskytly pomoc. Na otázku zda budou vojenští lékaři pomáhat pouze civilistům, nebo i vojákům, odpověděl ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

"Máme zájem primárně na poskytování zdravotní péče civilnímu obyvatelstvu, ale pokud přijdou zranění vojáci, také jim poskytneme pomoc."

Jednání o vyslání polní nemocnice nebude jednoduché. Musí je totiž schválit český parlament. Už teď je jisté, že návrh nepodpoří komunisté. Jednotná nebude ani sociální demokracie. Senátor Richard Falbr, který patří k velkým odpůrcům války v Iráku však vyslání vojenské nemocnice podpoří.

"V případě vyslání nemocnice budu hlasovat pro. Vím, že v Basře je humanitární katastrofa a my musíme těm lidem pomoci. Máme možnost tam vyslat nemocnici, tak ji vyšleme."

Svoji ruku pro vyslání nejspíš zvedne i bývalý ministr zahraničí, dnes poslanec a předseda valného shromáždění OSN Jan Kavan. Podle něj by však bylo lepší, kdyby nemocnice měla mandát OSN.

"Jsem přesvědčen, že by bylo lepší, kdyby byla nemocnice vyslána v rámci mandátu OSN. To, že byla odhlasována rezoluce, která umožní obnovení programu Ropu za potraviny a humanitární práce OSN je signál, že to nebude tak složité, aby tam nemocnice šla v rámci mandátu OSN. Nemocnice by měla mít humanitární charakter a měla zachraňovat lidské životy a neměla být součástí vojenské operace, v jejímž důsledku lidí umírají."

Vojáci by neměli v první chvíli překročit hranice Iráku. Na jeho území vstoupí nemocnice jen v tom případě, když to bude zoufalá situace obyvatel vyžadovat. "Nejdeme tam bojovat, ale pomáhat lidem", říká ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

(mp)

obsah | Česká republika