Čeští pivaři pokořili světový rekord

Slováci mohou na svůj světový rekord v pivní štafetě jen nostalgicky vzpomínat. V sobotu je o primát připravili pivaři v Šumperku. Za sedmnáct hodin dokázali zdolat neuvěřitelných 2662 piv.

Každý z účastníků štafety zdolal své pivo v průměru za třiadvacet vteřin. "To číslo je skutečně ohromující. Šumperk nasadil světu laťku hodně vysoko," řekl Jan Bystroň z pelhřimovské agentury Dobrý den, která v České republice zastupuje Guinnessovu knihu rekordů.

Pořadatelé si pochvalovali, jak se v Šumperku podařilo obohatit Guinnessovu knihu rekordů. "Slováci jsou proti nám žabaři. Oni za stejnou dobu vypili jen 2001 půllitrů. Jasně jsme ukázali, kdo je na světě nejlepší," lebedil si Veleslav Trnečka z pořadatelského štábu.

Přitom v sobotu ráno překonání světového rekordu nic nenapovídalo. Jen několik lidí mělo po ránu chuť na pivo. Selhali i skalní pivaři z okolí, pro které vypravili pořadatelé autobus. Přijeli však pouze tři muži. "Ukázalo se, že sedmá hodina není jejich čas. Pivaři zkrátka nejsou ranní ptáčata," vysvětloval si nezdar další z pořadatelů Petr Hradil.

Rozjezd štafety byl hodně rozpačitý. Z mužů se k tomu nikdo neměl, takže zahájila symbolicky žena. "Vůbec jsem nemyslela, že se zúčastním. Nechtěla jsem to pokazit. Nakonec nebýt mě, tak štafeta ani nezačala," říká Božena Pospěchová udýchaně po vypití svého půllitru.

Světový rekrd ženu potěšil. "Ráno to vypadalo bledě, ale lidé se včas vzpamatovali. Je vidět, že když o něco jde, tak se dokážeme vybičovat," řekla žertem.

Vypít půllitr, ťuknout o plnou sklenici dalšího účastníka a pořád dokola. Prostoje z ranních hodin kolem deváté skončily. "Šumperk se probudil a všechno už jelo jako na drátku," řekl Hradil. "Dnešek nás proslaví na věky," volal troufale muž se vzorovým pivním břichem, který své pivo zvládl jako blesk.

Dvoutisící pivo padlo v 18.25. O minutu později se už éterem nesla zpráva: "Máme světový rekord!" Do půlnoci ze soboty na neděli se světový rekord upravoval ještě šestset krát. "Byl to příjemný pocit, když vlastně každé další pivo znamenalo nový světový rekord," sdělil Hradil.

Sobota 29. května byla pro Šumperk historická. Město se stalo v počtu světových rekordmanů světovou velmocí.

ROSTISLAV HÁNYŠ

obsah | Česká republika