Češi jsou světoví přeborníci v pití piva

Bez třiceti piv jsou to čtyři sudy tolik alkoholu vypije ročně každý Čech. Včetně batolat. Letos jsme díky tomu první na světě, alespoň ve spotřebě piva. Skleničky, které vypijeme zítra, "rekord" jen posílí.

Doba mezi Vánocemi a koncem roku je pro výrobce alkoholu tak radostná, že pro mnohé znamená třetinu celoročního obratu.

Český statistický úřad nadto zveřejnil nejnovější čísla o Češích a alkoholu. Ta mapují rok 2003 a dokazují, že poslední údaje o pití Čechů jsou rekordní: ve srovnání s dobou před deseti lety jsme vypili přesně o deset litrů alkoholických nápojů víc.

"Je možné, že se tu promítla změna cen. Od začátku letošního roku se zvyšovala spotřební daň a je možné, že si lidé loni nakoupili alkohol do zásoby," vysvětluje mluvčí statistiky Jana Bondyová. Jen pár dní poté ukázala evropská srovnávací studie Espad, že příklad rodičů inspiruje i děti. Pro víc než pětinu šestnáctiletých Čechů je normální, že se nejméně šestkrát měsíčně opijí pivem.

''Žízeň'' vrcholí o svátcích

Co do spotřeby piva jsme vůbec světové jedničky. Ukázal to prosincový průzkum japonského pivovaru Kim. Vévodíme žebříčku světových pivařů se 162 litrů piva ročně na hlavu. Porazili jsme i Čínu, kde se vypije 17 procent, tedy největší díl z celosvětové spotřeby piva. Můžeme se srovnávat jen s Irskem - ale Irové za námi zaostávají o celých třicet litrů.

S každým půllitrem přitom Češi darují státu čtyři koruny jen na DPH. A další desítky korun věnují Češi státu na spotřební dani: z jedné litrové láhve čtyřicetiprocentní vodky to může být až stokoruna.

I to je možná jeden z důvodů, proč vláda teprve před několika dny vzala na vědomí, že by stát měl bojovat nejen proti drogám, ale i proti alkoholu. "Zákazy nic neřeší. Jde o to naučit se kultivovaně pít," řekl ministr Jaroslav Bureš.

Že pijeme přespříliš, už si uvědomili i sami výrobci alkoholu a založili České fórum pro zodpovědnou konzumaci alkoholu. Členové sdružení mimo jiné nechtějí sponzorovat akce, kterých se účastní lidé pod osmnáct. "Příští rok rozjedeme spolu se školami akci, kde budou učitelé s dětmi jednu hodinu ze všech stran probírat téma alkohol," říká mluvčí sdružení David Binar.

A jak to udělat, aby teď o víkendu nikoho nebolela hlava? "Chce to nepít nalačno, dávat si malé doušky a po každém napití skleničku položit na stůl. Pomůže i procházka pod hvězdami během silvestrovského večera," radí primář oddělení léčby závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor.


Jak Češi pijí?*

( v litrech na jednoho obyvatele za rok)

alkohol celkem

1993 176,6
2003 186,6

lihoviny 40 %

1993 7,8
2003 8,4

víno

1993 2,3
2003 2,5

pivo

1993 155,2
2003 161,7

* Data za rok 2004 budou k dispozici až za rok

(r)

obsah | Česká republika