Praha je centrem českého zločinu
Je v Česku bezpečno? Některé státy jsou na tom hůře
Praha je stále nejnebezpečnějším městem v Česku. Ročně se v hlavním městě stane sto tisíc trestných činů.
Pravděpodobnost, že vám ukradnou auto, je stejná v Praze i v americkém Chicagu.
V českém hlavním městě máte dvakrát větší "šanci", že se stanete obětí trestného činu, než v Ostravě, Plzni či Bratislavě.
MF DNES za pomoci policejních statistik porovnala kriminalitu v pěti největších českých městech, ale i ve vybraných zemích Evropy a USA.
Policistům, ať už slouží v Praze či Bratislavě, dělají největší starosti drobní zloději, kteří v metropolích dokážou okrást velké množství lidí. "V boji proti pouliční kriminalitě nejsme úspěšní. Jinde v Evropě si však vedou hůře. Objasníme pětinu krádeží aut, ale Italové jen šest procent," tvrdí policejní prezident Jiří Kolář. Evropany může zatím potěšit, že se zdejší zločinci příliš neuchylují k násilí. Ve Spojených státech amerických se podle statistického internetového serveru nationmaster.com vraždí čtyřikrát častěji než v průměrné evropské zemi.
Kapsáři následují turistyKriminalisté loni v Praze vyšetřovali téměř sto tisíc trestných činů. Odborníci, kteří rozebírají kriminalitu, tvrdí, že primát hlavního města pro ně není žádným překvapením."Zločinci se stahují do měst, kam jezdí hodně turistů a která slouží jako významné dopravní uzly," vysvětluje Alena Marešová z Institutu kriminologie. Člověku, který by se v Praze příliš bál o majetek, stačí přestěhovat se do dvě stě kilometrů vzdálených německých Drážďan. Pravděpodobnost, že tam přijde o auto, je pětkrát menší než v Praze. A autorádia - hit českých zlodějů - se tam stala běžnou součástí výbavy vozů a zloděje už nezajímají. "Němečtí zloději se nyní specializují na navigační systémy v autech. Pokoušejí se také vymontovat i airbagy. Autorádia se kradou, jen pokud jsou propojená s navigačním systémem," říká drážďanská policejní mluvčí Heike Neumannová. Vcelkových žebříčcích kriminality se Německo drží ve střední Evropě na špici. Za trestný čin se tam totiž považuje třeba i jízda "načerno" v tramvaji, která je v Česku pouhým přestupkem. "Vězení sice černému pasažérovi nehrozí, ale pokud po opakovaných výzvách Dopravního podniku nezaplatí, dopouští se trestného činu," dodává mluvčí drážďanské policie Neumannová.
Slovensko dohání EvropuDvakrát nižší kriminalita než v Česku se zatím drží i na Slovensku. Druhý muž tamější policie, viceprezident Jaroslav Spišiak, však varuje, že se to může brzy změnit a Slovensko ve zločinnosti "dožene" Evropu. "Loni jsme vyšetřovali pět bankovních loupeží a letos už jsme jich napočítali osmnáct. V Česku možná řádí lupiči víc, ale Slovensko na takový nájezd na banky nebylo zvyklé," stěžuje si Spišiak.Slovenští kriminalisté jinak řeší mnoho podobných případů jako jejich čeští kolegové. Přednedávnem podle Spišiaka zatkli velkou skupinu obchodníků s lehkými topnými oleji a obvinili osmdesát lidí.
Porovnání kriminalityTrestné činy celkem na 100 tisíc obyvatel za rok 2003
* Podle měst
* Podle zemí Počet kradených aut na 100 tisíc obyvatel
* Podle měst
* Podle zemí Vraždy na 100 tisíc obyvatel
* Podle měst
* Podle zemí
JAKUB POKORNÝ
|
obsah | Česká republika |