Čeští vědci našli unikátní protijed

Světově unikátní a velmi účinný prostředek proti smrtícím nervově paralytickým látkám vznikl v laboratořích Vojenské lékařské akademie v Hradci Králové. Nese jméno Transant a na počátku jeho vývoje stál hradecký vědec Josef Vachek. Nyní na něm pracují Jiří Bajgar a Lucie Ševelová.

Ojedinělost českého přípravku je zejména ve způsobu jeho aplikace: působí přes povrch pokožky pomocí speciální náplasti. Například civilista, jemuž hrozí, že bude vystaven účinkům nervových bojových látek, si náplast jednoduše přilepí na předloktí. Výhodou transantu jsou podle vědců i minimální vedlejší účinky. "Transant čekají ještě klinické a vojskové zkoušky, ale už teď lze říci, že ve spojení s tabletovým přípravkem Panpal bude mnohem účinnější než dosud známé preventivní preparáty," řekl zástupce vedoucího katedry toxikologie hradecké akademie Jiří Kassa. Dokázaly to podle něho zejména výsledky pokusů na zvířatech.

V Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích podrobí nyní experti nový protijed klinickým zkouškám. Transant lze použít proti účinkům nervově paralytických látek, mezi něž patří sarin, tabun či soman. Například irácký diktátor Saddám Husajn je podezírán, že těmito biologickými látkami disponuje.

Vědci při nich chtějí zjistit, jak bude lidská pokožka reagovat na dlouhodobý kontakt speciální náplasti napuštěné přípravkem proti nervově paralytickým látkám. Při vojskových zkouškách se pak bude ověřovat schopnost náplasti udržet se na vojákově ruce i při namáhavém polním výcviku a v různých klimatických podmínkách. Toxikolog Kassa předpokládá, že vývoj transantu bude ukončen do dvou tří let. A také, že o něj bude vzhledem k hrozbám teroristů, kteří o získání nervově paralytických látek usilují, velký zájem v zahraničí. "Jde především o záchranu lidských životů, ale nelze ignorovat ani komerční význam přípravku," připomíná Kassa.

Záhada nemoci ze Zálivu

Vědci míní, že vedlejší účinky amerických tablet Pyridostigninu přispěly před deseti lety, kdy mezinárodní koalice vytlačila iráckou armádu z Kuvajtu, k takzvané nemoci ze Zálivu. Desítky tisíc amerických, britských, francouzských, ale i některý českých veteránů ze Zálivu trpí dodnes potížemi s dýcháním, astmatem, bolestmi hlavy a kloubů, nadměrným pocením, špatně vidí, mají potíže se zažíváním a mnozí už zemřeli na rakovinu. Kassa připomíná, že nadměrné užívání tablet bylo vedle vdechování zplodin z hořících ropných vrtů, válečného stresu a neúměrné aplikace prostředků proti parazitům jedním z možných důvodů současných potíží veteránů.

JAN GAZDÍK

obsah | Česká republika