Český nápad nahradí mobilem slepeckého psa

Zrakově postižený tak může být jednoduše navigován na základě zjištění jeho polohy. V případě nouze mu stačí zavolat na speciálně zřízenou telefonní linku.

Pro úspěšnou lokalizaci musí mít nevidomý u sebe GPS přijímač, který zjišťuje jeho polohu a odesílá ji na speciální server. Získaná data pak využívá operátor telefonní linky k navigaci nevidomého.

Běžný provoz a zařízení bude zařizovat Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS). "V současné době systém testujeme v ostrém provozu a na podzim by měl už normálně fungovat," řekl Milan Pešák ze sdružení SONS.

"Cena za přijímač se v současné době pohybuje mezi patnácti a dvaceti tisíci, ale stále klesá," řekl Jiří Chod z ČVUT. "Budeme jednat s ministerstvem sociálních věcí ohledně dotací na tato zařízení," dodal k tomu Pešák. "Tento systém bude skvělým pomocníkem pro cestování nevidomých a slabozrakých jedinců," říká Věra Kováříková, ředitelka Střední školy Aloyse Klara integrující osoby se zrakovým postižením.

"Především u lidí s více vadami je ztráta orientace zásadním problémem. Projekt ocení i starší lidé s progresivní vadou zraku," dodává.

Nevidomý by měl při používání systému zaplatit jen za uskutečněný hovor s operátorem call centra. Vodafone zvažuje zavedení speciální tarifikace těchto volání.

Vývoj systému má na svědomí Výzkumné a vývojové centrum, jež je společným projektem ČVUT, Vodafone a Ericssonu.

V České republice je zhruba deset tisíc potenciálních uživatelů nového systému. V budoucnosti bude možné opatřit lokalizační zařízení kamerami.

MOBIL.CZ, JAN BERÁNEK , MICHAL HRON

obsah | Česká republika