Software 602: naučili počítače psát česky

V době, kdy je i ten nejmodernější počítač s nejaktuálnějšími programy zralý po dvou letech na odpis, přežívá v útrobách řady českých PC čtrnáctiletá trvalka. Někteří se ani po takové době nedokážou rozloučit s textovým editorem, na němž si v 90. let zvykli psát - T602.

"Obzvlášť houževnatá rasa jsou notáři. Ti mají ta nejvýkonnější pentia, půl gigabajtu paměti a kdovíco všechno... a pak vám smlouva vyjede z laserové tiskárny napsaná v šestsetdvojce," usmívá se Richard Kaucký, který T602 spolu s bratry Šiškovými koncem osmdesátých let vytvořil.

Úspěch textového editoru, který dlouho nechyběl snad na žádném počítači v Česku a na Slovensku, pomohl nastartovat i firmu Software 602. V jejím čele Kaucký stojí už skoro třináct let. Ačkoli vývojářské týmy dávno pracují na úplně jiných věcech, prvotní program žije v hlavách lidí neustále.

"Už jsme úplně někde jinde, ale lidi jsou k neutahání. Pořád nám chodí dopisy nadepsané: Vážená firmo T602," glosuje ředitel a majoritní akcionář společnosti. Trojčíslí, které legendární program a jméno firmy spojuje, upomíná dodnes na místo, kde celý příběh začal - na 602. základní organizaci Svazarmu.

"Že by z toho byl byznys, o tom nebyl člověk ještě vůbec schopen rozumně uvažovat. Věděli jsme jen, že takový program bude potřeba a že ho musíme od a do zet napsat sami, jestli chceme, aby správně zobrazoval i tiskl české znaky. Od roku 1991 už bylo jasné, že trh tady je," říká Kaucký.

Počítačovou scénu však začal záhy ovlivňovat silný protivník - přišla éra Windows. Do vášnivých diskusí o životaschopnosti operačního systému z dílny Microsoftu tehdy Richard Kaucký přispěl výrokem, který mu dodnes připisuje publicista Petr Koubský: "Musíme tam všichni." Šéf Software 602 vsadil na správného koně a firma záhy pro Windows představila své vlastní verze kancelářských programů, od tabulkového procesoru přes textový editor až po databázi.

Microsoft však postupně český trh opanoval a Software 602 musel hledat nové způsoby, jak se prosadit. Nakonec se rozhodl pro radikální řez. Balík kancelářských programů PC Suite nabídl uživatelům zdarma a prodej všech svých produktů převedl na internet.

Na přelomu tisíciletí se firma ocitla zřejmě v nejsložitějším období své historie. Rok 2000 uzavřela téměř sedmimilionovou ztrátou. "Nebylo to snadné rozhodnutí a nespalo se mi nijak zvlášť dobře. Pokud bychom tehdy zvolili špatně, byl by to velikánský průšvih. Naštěstí se ukázalo, že tento model jde odladit a že může fungovat," vypráví Richard Kaucký.

Správnost přelomového rozhodnutí potvrdil i zájem o PC Suite. Do konce tohoto roku by se počet registrovaných licencí kancelářského balíku měl dostat až ke třem milionům. Po vzniku anglické verze se programům otevřela cesta na počítače v celém světě, v centrále Software 602 už evidují uživatele z více než 80 zemí světa.

Z českých počítačů do světa

Expanze na zahraniční trhy, kterou přechod na internetový prodej usnadnil, hraje stále významnější roli. V roce 1996 firma založila pobočku na Floridě a z ciziny dnes získává zhruba čtvrtinu tržeb. Podle Kauckého by se tento odíl měl v nejbližších letech navýšit až na třetinu.

Peníze firmě plynou ze tří oblastí. Základní verze PC Suite je sice zdarma, různé doplňky si už však uživatelé musí dokoupit. Druhou oblastí příjmů jsou servery, počítače řídící sítě. V této oblasti společnost pracuje například na aplikaci GroupWare (e-mail se sdílením dokumentů, kontaktů, kalendářů, úkolů) nebo na programech z oblasti CRM (řízení vztahů se zákazníky a obchodními partnery).

Třetím zdrojem financí jsou technologie, například databáze 602SQL pro operační systémy Windows nebo Linux. "Před Richardem a jeho šestsetdvojkou smekám za to, že v tvrdém konkurenčním prostředí dokázali přežít a najít si své místo. A že dokázali nabídnout svým zákazníkům něco, co ti velcí nedokázali," říká manažer české pobočky Sun Microsystems Zdeněk Pilz.

Zřejmě nejcennější kapitál představují pro softwarovou firmu její zaměstnanci. "Řada z nich je tady neuvěřitelně dlouhou dobu, třeba deset let. O ně je možné se opřít," míní šéf. Zkušené praktiky pak ve zhruba šedesátičlenném firemním týmu doplňují mladší lidé, nezřídka ještě studenti. U nich ředitel oceňuje neotřelý pohled na věc a "šťouravou povahu". "To je klíčové. Lidé k nám chodí pracovat, protože k sobě máme blízko, hodně záleží na osobních vztazích," přiznává Kaucký.

Při tvůrčích diskusích o nových trendech, na které si už před lety vyhradil pátky, nevystupuje autoritativně a ani zvyšování hlasu či tvrdé rozkazování nepatří mezi jeho charakteristické chování. "Své podřízené získává přirozenou cestou bez potřeby nějakého násilí s dostatečnou dávkou trpělivosti. Nikdy jsem neviděl, že by nějak zneužíval pozici jednoho z majitelů firmy. Je také velmi kreativní. A když se pro některý ze svých nápadů rozhodne, houževnatě směřuje ke zvolenému cíli," vzpomíná Zdeněk Pilz, který v Software 602 počátkem 90. let pracoval.

Richard Kaucký drží 55 procent akcií firmy, která v roce 1997 jako první v Česku provedla na pražské burze emisi nových akcií (IPO). O tom, co jednou se svým podílem provede, prý zatím nepřemýšlel. "Chci, aby se český software prodával ve světě. Dokud nebudeme řekněme mezi stovkou největších softwarových firem, nemám pocit, že by práce byla dokončena," tvrdí.

Kam s kulečníkem?

Kromě úvah o dalším směřování firmy jej trápí ještě jedna věc: kam v sídle společnosti umístit kulečníkový a pingpongový stůl. Až vhodný prostor objeví, nepochybně do obou svých sportovních vášní bude investovat. To je zjevné už z toho, jak náruživě líčí svůj biliárový souboj z předchozího dne.

"Zrovna včera jsem prohrál 99:100 s obchodním ředitelem. Ten, kdo prohraje, musí příští týden řídit a dělat tomu druhému taxikáře. A to už je velká motivace!" vypráví.

Další oblíbená hra Richarda Kauckého už takové investice nevyžaduje. Při mariáši teď však musí se svými spoluhráči vyřešit jiný vážný problém: zda zachovat hru s nastřádanými desetníky a dvacetníky nebo přejít na mariáš padesátníkový.

TOMÁŠ VENTURA

obsah | Česká republika