Srba odsouzen - část procesu poprvé v přímém přenosu

Nepřetržitý přenos ze soudního projednávání případu bývalého vysokého úředníka Karla Srby se nekonal. Někteří obžalovaní si to nepřejí a mohlo by to narušit jejich práva, rozhodli soudci.

Česká televize lákala diváky na přímý přenos ze soudní síně, kde se projednávalo odvolání Karla Srby. Lidé u televizních obrazovek se však nakonec mohli dívat pouze na necelých čtyřicet minut začátku přelíčení a pak na vyhlášení rozsudku. Přišli tak o vystoupení Karla Srby, který se hájil přes dvacet minut, nebo o emotivní proslov jeho obhájce Miroslava Kříženeckého. Předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička, který s přímým přenosem původně souhlasil, se totiž na začátku líčení nejprve všech obžalovaných zeptal, jestli s televizním vysíláním souhlasí. Srba námitky neměl, stejně jako Eva Tomšovicová. Dalším dvěma souzeným - Michalu Novotnému a Jiřímu Slavíkovi - se však přenos nelíbil. Petr Volf, poslední z obžalovaných, je na svobodě a k jednání vůbec nepřišel.

"Rozhodli jsme, že se jednání přenášet živě nebude. Mohlo by to ohrožovat práva obžalovaných," konstatoval nakonec po poradě senátu jeho předseda Jiří Lněnička. Diváci však nepřišli o žádné dramatické zvraty, které lidé znají z amerických filmů ze soudního prostředí. Státní zástupci i obhájci pětice obžalovaných totiž monotónně přečetli důvody, proč se odvolávají proti předchozímu rozsudku u Krajského soudu v Českých Budějovicích. Emotivnější bylo jen vystoupení Srbova obhájce Miroslava Kříženeckého. Ten se mimo jiné podivoval nad tím, proč by Srba připravoval vraždu novinářky tak amatérským způsobem, jak tvrdila obžaloba. Soudci pak vyslechli jednotlivé obžalované.

Karel Srba trval i včera na své nevině. "Jsem obětním beránkem. Tento proces nemá nic společného s demokracií," konstatoval Srba. Podle něj za plány zavraždit novinářku Sabinu Slonkovou stála Eva Tomšovicová. Srba zároveň žádal, aby soud v jejím případě nařídil další psychologické vyšetření. "Vydávala se za právničku. Lhala. Policie vůbec neřešila motivy, které ji k přípravám vraždy vedly," dodal Srba. Tomšovicová odmítla, že by měla nějaké psychické problémy, o kterých Srba mluvil.

"Jsem ochotná podstoupit test na detektoru lži. Nehodlám se nechat označovat za chorobnou ženu, která si objednává mnohonásobnou vraždu," řekla. "On ze mne chce udělat nevěrohodnou osobu, abych nemohla vypovídat v kauze korupce, do které je zapleten," dodala na adresu Srby. Bývalý sekretář se chtěl podle soudců zbavit novinářky Slonkové kvůli článkům, které o něm publikovala v MF DNES. Tomšovicová proto na Srbovu žádost najala přes další obžalované recidivistu Karla Rziepela přezdívaného "Citron", který dostal k provedení vraždy semtex a pistoli. Rziepel však všechno oznámil policii.

Vrchní soud ponechal všem pěti obžalovaným stejné tresty, jaké jim uložil soud v Českých Budějovicích. Jen v případě Jiřího Slavíka, který Srbovým komplicům opatřil trhavinu Semtex, dodatečně rozhodl, že muž musí ještě zaplatit pětadvacet tisíc korun - tolik, kolik prodejem semtexu vydělal.

Půjdeme do toho znovu, říká televize

Ačkoliv to napoprvé úplně nevyšlo, Česká televize není z včerejší premiéry "procesu v přímém přenosu" zklamaná. A slibuje, že něco podobného rozhodně zopakuje. Celý přenos se fakticky smrskl na zhruba čtyřicet minut ranního "úvodu" do děje a na odpolední finále, v němž kamery ČT hbitě kmitaly mezi soudcem Jiřím Lněničkou, předčítajícím netrénovaným hlasem rozsudek, a tvářemi odsouzených.

"Jsem rád, že jsme to zkusili, i když bych byl pochopitelně radši, kdybychom to odvysílali celé," říká ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal. "Ale je dobře, že jsme vytrvali," dodává. Ředitel Šámal slibuje, že to nebyl poslední pokus veřejnoprávní televize o přímý přenos ze soudní síně. "Příště se pokusíme postupovat systematičtěji," říká Šámal.

"Zkusíme vymyslet postup, jak zprostředkovávat procesy zajímavé i důležité." Podporu najde ČT v prezidentovi Soudcovské unie Jaromíru Jirsovi, který včera na obrazovce působil jako jeden z "komentátorů".

"Myslím, že to dopadlo skoro nejlépe, jak mohlo. Na obrazovce nebylo vlastně to nejméně záživné: vlastní předčítání ze spisu. Ale i úvod a pak rozsudek s odůvodněním poprvé v přímém přenosu mohly laické veřejnosti ukázat hodně." Jirsa se včera se Šámalem domluvil na další spolupráci: Soudcovská unie se bude snažit vytipovat procesy, které by byly pro vysílání "atraktivní" i dostatečně vzdělávací. Příznivci justiční "reality TV" nepřijdou ani o včerejší proces s Karlem Srbou: soudce Lněnička totiž povolil televizi pořídit záznam. Datum, kdy jej ČT odvysílá, ještě stanoveno nebylo.

JAN VACA, JINDŘICH ŠÍDLO, MF DNES

obsah | Česká republika