Sudetští Němci otevřeli v Praze "ambasádu"

Zářivý úsměv z tváře šéfa Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernda Posselta včera nezmizel snad ani na vteřinu. Byl spokojen. Za značné pozornosti českých médií oznámil otevření neoficiálního zastoupení sudetských Němců v Praze. Sdružení si kancelář otevřelo bez vědomí českého ministerstva zahraničí. To upozornilo, že zahraniční nevládní nebo politické subjekty, které chtějí oficiálně reprezentovat své zájmy v Česku, musí řádně požádat o registraci.

"Sudetoněmecké velvyslanectví" sídlí ve dvou místnostech v Tomášské ulici. Posselt neopomněl zdůraznit, jak důmyslné umístění to je. Česká vláda vytrvale odmítá navázat se sudetskými Němci oficiální vztahy. Ale tady na Malé Straně mají jen přes ulici parlament, o pár domů vedle je Senát. "A s úctou pak vzhlížíme vzhůru k Pražskému hradu. Doufáme, že s panem prezidentem Klausem budeme moci pragmaticky pracovat," poznamenal Posselt, který včera také navrhl, aby bylo pražské letiště v Ruzyni pojmenováno po exprezidentovi Václavu Havlovi.

Cíle krajanského sdružení jsou stále stejné: navázat s Prahou co nejvíce kontaktů na co nejvyšší úrovni, a tlačit tak na zrušení Benešových dekretů. Ty po druhé světové válce vedly k vyvlastnění majetku sudetských Němců, vloni se na téma platnosti dekretů česká vláda ostře pohádala s Rakouskem a Německem. "Není to žádná propagační centrála, ale místo pro navazování kontaktů, které by vedly ke smíření našich národů," vysvětluje funkci kanceláře Posselt. Avšak české politiky snahy sudetských Němců získat viditelnější pozici přímo v Praze příliš nenadch ly. "Považuji tento krok za problematický, nikoli za dobrý příspěvek k rozvoji česko-německých vztahů," prohlásil například stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil. Podobné hlasy se ozývají i z ostatních parlamentních stran. A už vůbec nechtějí politici slyšet o Posseltově žádosti, aby bylo zrušeno loňské usnesení parlamentu, které odmítá otevírání otázek souvisejících s koncem a výsledky druhé světové války. Sudetoněmecké zastoupení má podle Posselta také napomoci evropské integraci. Přitom Posselt coby člen Evropského parlamentu hodlá hlasovat proti tomu, aby bylo Česko přijato do EU.

"Integrace je nevyhnutelná, a tak tento svůj postoj beru jako protest proti tomu, že česká vláda dosud neodstranila dekrety patřící na smetiště dějin," uvedl. Některé vysoce postavené úředníky Evropské komise však postoje sudetských Němců k rozšíření EU znepokojují. Komisař pro rozšíření Günter Verheugen například Posselta žádal, aby během sudetoněmeckých dnů, které proběhnou týden před českým referendem o vstupu do EU, proti vstupu Česka příliš nebrojil. Posselt se včera této poznámce jen pousmál.

JOHANNA GROHOVÁ

obsah | Česká republika