Vláda ČR si posvítí na slovenské Romy

Kabinet Vladimíra Špidly chce zabránit narůstající migraci slovenských Romů. Ministři schválili návrh resortu vnitra monitorovat od poloviny příštího roku místa, kam slovenští Romové směřují. Podle odhadů Grossova resortu jich v Česku žije až 14 tisíc a budou přibývat.

Analýza, kterou Stanislav Gross prosadil ve vládě, má začít preventivně řešit situaci slovenských Romů, než dospěje do kritických rozměrů.

Vicepremiér proto navrhuje sledovat situaci v lokalitách, kam migranti směřují, a vypracovat prognózy kvůli dopadu na sociální systém. Gross zároveň chce, aby vláda zintenzivnila dialog se slovenskou stranou

Podle tiskového odboru vlády ale ministři původní materiál v několika bodech upravili. O podrobnostech analýzy má informovat ministr vnitra Stanislav Gross na tiskové konferenci po jednání kabinetu.

Gross zaúkoloval Mareše

Gross v analýze požaduje, aby vicepremiér pro lidské zdroje Petr Mareš (US-DEU) navrhl do konce roku prioritní témata týkající se problematiky migrace slovenských Romů pro jednání česko-slovenské pracovní skupiny. Mareš by měl také do poloviny příštího roku vypracovat klasifikaci romských lokálních komunit v Česku podle stupně ohrožení sociálním vyloučením.

Mareš, který situaci nehodnotí tak dramaticky jako Gross, se podle listu vyslovil v připomínkovém řízení proti navrhovaným opatřením. Jeho námitka byla však odmítnuta s odkazem, že jde o preventivní přiměřená opatření, důležitá před vstupem obou zemí do Evropské unie.

Migrace hrozí po vstupu do EU

Kvůli zhoršující se sociální situaci jsou údajně tisíce Romů připraveny opustit Slovensko okamžitě po vstupu Česka do EU. Právo cituje předsedu Romské iniciativy Slovenska (RIS) Alexandera Patkoló, podle něhož by jednou z cílových zemí mohla být ihned po zrušení vízové povinnosti Velká Británie.

Podle RIS žádá momentálně o politický azyl v Česku přibližně tisíc Romů, především z východního Slovenska, dalších 300 je připraveno vycestovat do Belgie, Nizozemska a dalších zemí.

Škromachův resort: Slovenští Romové brzdí české

Jinou analýzu o romské migraci, kterou vláda vzala na vědomí, vypracovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Materiál konstatuje, že příliv slovenských Romů výrazně nezahýbal se systémem sociálních dávek. Zhoršil ale hlavně životní úroveň Romů v České republice, k nimž se jejich slovenští příbuzní nastěhovali. Zbrzdil i jejich začleňování do společnosti.

PRÁVO

obsah | Česká republika