Obří vrták pracuje non stop

Plzeňská Škodovka uvedla do provozu unikátní vrtací stroj. Je schopný vyvrtat otvor až do průměru 800 milimetrů a to do rekordní délky 28 metrů. Hmotnost obráběného výkovku může být až 80 tun. Hlubokovrtací stroj je umístěn v hale škodováckého závodu Kovárny.

"Do současnosti jsme podobné zařízení neměli a tím jsme zaostávali za konkurencí v oblasti strojního opracování," říká Marek Krska, generální ředitel Škody Kováren. "Teď jsme jediní nejen v republice, ale i ve střední Evropě, kdo se může tímto výjimečným vrtacím strojem pochlubit."

Za nové vybavení zaplatil závod pětatřicet milionů korun. Letošní investice do modernizace Kováren se pohybují kolem sto padesáti milionů. "Vrtací stroj budeme nejčastěji využívat při opracovávání hřídelí pro větrné elektrárny. Náklady se nám vrátí do tří let," věří Marek Krsek.

Obří stroj je v provozu nepřetržitě čtyřiadvacet hodin. Obsluha se u něj střídá ve čtyřech směnách. "Manipulaci zajišťuje jeden člověk. I tak jsme ale museli k zařízení přijmout dva nové pracovníky," sdělil ředitel.

MARTIN RACHMANN

obsah | Česká republika