Na Česko padla zima století

V Česku panuje nejdelší zima "století". Ze statistik hydrometeorologického ústavu, které vede od roku 1926, totiž vyplývá, že až dosud vládl rekord z roku 1970 se 123 dny souvislé sněhové přikrývky v nadmořské výšce nad šest set metrů. Už dnes však Češi prožívají celých 148 dnů pod sněhem.

Letošní zima odstartovala 15. listopadu 2005, kdy na horách napadl sníh. Souvislá sněhová pokrývka bude přitom podle meteorologů v horských oblastech také o Velikonocích a velmi pravděpodobně i v květnu. Na Šumavě, v Orlických horách či Jeseníkách, kde se o víkendech stále lyžuje, přitom v úterý připadlo dalších dvacet centimetrů sněhu. A podobné je to i v Krkonoších.

Letos sice nepanovaly ani zdaleka rekordní mrazy, dlouhodobé průměrné teploty byly nicméně znatelně nižší. To je také podle klimatologa Jana Pretela z Hydrometeorologického ústavu hlavní příčina souvislé sněhové přikrývky na všech tuzemských horách.

Leden byl například 2,5 až 5 stupňů Celsia pod obvyklým normálem, únor 1 až 3 °C a také v březnu panovaly v průměru o 1,5 až 3 °C nižší teploty, než je běžné.

Nikdo z Pretelových kolegů nepochybuje, že ještě o Velikonocích budou na horách ideální podmínky pro zimní sporty - to už budou Češi žít stotřiapadesátý den se sněhem.

"Pokud by letos napadl na horách sníh opět v listopadu, tak může být i letošní rekord překonán," soudí hydrometeorolog.

Zimy mají dost už i horalé

"I pro nás je sníh už únavný," přiznává Karel Žlábek z jedné z nejvýše položených šumavských vesnic, Prášil. Za šestačtyřicet let života na Šumavě tak dlouhou zimu nepamatuje.

"Našly by se určitě roky, kdy tu bylo více sněhu, avšak tuhost té letošní nemá obdoby," dodává šumavský starousedlík. Přitakává mu i pamětník František Pinkas ze samoty Na Rybárně u Modravy: "Letos sníh napadl už v polovině listopadu a od té doby se tu drží bez přestávky."

Kdyby tedy i letos přišel v polovině listopadu, znamenalo by to, že lidé v horských oblastech stráví nejméně polovinu roku se sněhem. Pokud alespoň ten letošní roztaje 15. května. A to zatím není ani zdaleka jisté. O tom, že lidé ve vyšších oblastech prožijí většinu roku se sněhem, nechtějí mnozí z nich ani slyšet. Jen Daniel Kaifer z Horské Kvildy říká, že dlouhá zima k horám patří, takže s ní nemá žádný problém.

O síle letošní "stoleté zimy" se v úterý přesvědčili i lidé v Orlických horách. Kvůli sněhu byly opět uzavřeny dva silniční úseky: z Horní Rokytnice na Panské Pole a z Horní Rokytnice do horní části Říček.

"Kolem vozovky jsou vysoké sněhové mantinely, fouká silný vítr a sněží, není tam vůbec vidět. Ráno jsme vyprošťovali několik zapadlých aut," uvedl rokytnický silničář Milan Obst.

Zimní sezona sice skončila k 31. březnu, ale silničáři drží i dál zimní pohotovost. A v úterý se jim to vyplatilo.

Ve středu a ve čtvrtek má opět sněžit

Chumelenice se má vrátit do vyšších poloh nad šesti sty metry nad mořem. Meteorologové "přikrývku" odhadují do čtyř centimetrů. Přeháňky očekávají i v pátek, ale už jen smíšené či dešťové. Povodně díky nižším teplotám nehrozí. "Pozvolna se sice otepluje, ale hory budou stále pod slušnou sněhovou nadílkou," říká Pavel Šimandl z Hydrometeorologického ústavu.

Jak to tedy bude s létem 2006? Vtipně na to odpověděl Český rozhlas - Radiožurnál: "Pokud nám to červen a červenec nepokazí, budeme mít letos pěknou zimu."

Nejdelší zimy

Kolik dní byl sníh v polohách nad 600metrů

k 12. 4. 2006 - 148 dnů
1970 - 123 dnů
1965 - 110 dnů
1996 - 110 dnů
1929 - 106 dnů
1941 - 102 dnů

Údaje od roku 1926, zdroj: ČHMÚ

JAN GAZDÍK, MF DNES

obsah | Česká republika