Zemřel slavný pilot z druhé světové války generál Peřina

Ve věku 95 let zemřel generál František Peřina. Legendární pilot z druhé světové války byl přezdívaný za množství sestřelů nepřátelských stíhaček "generál nebe". Proslavil se především v letech 1940 až 1942 během bitvy o Francii a Anglii.

"František Peřina zemřel v sobotu v časných ranních hodinách na následky chronického onemocnění a celkového vyčerpání organizmu," řekl lékař Ústřední vojenské nemocnice v Praze František Vlček.

Peřina byl jedním z nejznámějších českých vzdušných es. Za druhé světové války sestřelil nejméně 12 německých letadel. Sám byl pak sestřelen nad Paříží a vážně zraněn.

Poté, co se v tehdejším Československu po válce v roce 1948 ujali moci komunisté a Peřina byl o rok později propuštěn z armády, emigroval do USA. Zpátky do vlasti se vrátil až po roce 1989. Za své činy dostal řadu vyznamenání, například Československý válečný kříž, Řád Bílého lva i několik zahraničních ocenění.

Zdravotní stav slavného pilota se zhoršil před několika týdny, 21. dubna byl převezen do pražské Ústřední vojenské nemocnice, kde v sobotu ráno zesnul. Několik dní před jeho hospitalizací zemřela jeho manželka Anna Peřinová-Klimešová.

Paroubek: Je pro mne hrdinou

"Generálporučík František Peřina je pro mne hrdinou. Označení "letecké eso" má právo užívat pilot, jenž dosáhl nejméně pěti nepřátelských sestřelů a František Peřina se svými 14 sestřely k nim beze sporu patřil," uvedl premiér Jiří Paroubek.

"Život každého z nás by měl ctít i hodnoty jako je čest, vlastenectví, solidarita a mít hezký pocit z pomoci potřebnému. Mladí lidé dnes znají jména různých Velkých bratrů a Vyvolených, ale jména jako například Jozef Gabčík, Otakar Jaroš, František Fajtl, Jiří Hartmann, Josef Mašín či František Peřina, z nich zná bohužel málokdo," dodal premiér.

Podobně se vyjádřil také náčelník generálního štábu Pavel Štefka. "Byl to hrdina, vynikající člověk. Budoval s námi novodobé tradice armády, proto je to pro armádu citelná ztráta," řekl. Dodal, že podobných leteckých es z druhé světové války žije v Česku už jen velmi málo.

Ministr obrany Karel Kühnl navíc ocenil Peřinovu schopnost mluvit o vlastenectví či obraně národa srozumitelně k lidem několika generací. "Poslouchali ho i ti nejmladší," řekl ministr.

Ředitel vojenského historického ústavu Aleš Knížek připomněl, že Peřina byl výjimečnou postavu zahraničního odboje a člověkem, na jehož slávě mohlo stavět i novodobé české vojsko. "Pro českou armádu byl jedním z žijících hrdinů a vzorem pro další generaci vojáků," poznamenal.

Peřinův pohřeb se bude podle tiskového odboru ministerstva obrany pravděpodobně konat v týdnu od 15. do 19. května. Zatím není jasné, zda bude generál pohřben v Praze, nebo v rodných Morkůvkách na Břeclavsku, kde žijí jeho příbuzní.

ČTK, iDNES

obsah | Česká republika