Jozef Damko: Kdekoľvek pobudol, vždy tvoril
Ako tlmočníčka často sprevádzam slovenských hostí po Budapešti a vždy som veľmi prekvapená, že oni ešte ani nepočuli o autorovi prekrásnych sôch, ktoré im ukazujem na Budínskom hrade, alebo v Bazilike svätého Štefana, či v budove Parlamentu, o Jozefovi Damkovi. Preto som sa rozhodla, že s týmto veľmi produktívnym akademickým sochárom oboznámim aj širšiu verejnosť.
Už počas štúdií dostal 2. cenu na konkurze medaily sv. Ladislava a r. 1897 mal prvú výstavu v Budapešti vo výstavnej sieni Műcsarnok. S veľkým úspechom absolvoval medzinárodné výstavy napr. v talianskych mestách Turín a Benátky. Viackrát dostal štátne štipendium, r. 1899 dokonca štipendium na cestu do Paríža, kde si prehĺbil umelecké vzdelanie na Akadémii Julien. R. 1904 na výstavách v Londýne a v St. Louis získal 2. cenu a zároveň aj cenu Fraknóiho, ktorá mu umožnila tri a polročný pobyt v Ríme. Tu vyhral súťaž na vytvorenie náhrobníka pre pápeža Silvestra II. Náhrobník z carrarského mramoru, umiestnený v Ríme v chráme S. Giovanni di Laterano, bol slávnostne odhalený 16. apríla 1910 za účasti početných pútnikov z Uhorska.
Mal veľa objednávok na náhrobníky, ktoré sú zväčša v Budapešti a v Nitrianskom Pravne. Na mňa najviac pôsobia náhrobníky jeho rodičov na cintoríne v Nitrianskom Pravne, ktoré často vídam pri cestovaní z Prievidze do Martina, alebo do Žiliny. Pri tom, že jeho pôsobisko bolo v Budapešti, zostal pevne zviazaný so svojím rodným krajom a obcou, kam v lete chodieval za rodičmi a súrodencami V rušných časoch druhej svetovej vojny, keď Budapešť bola často bombardovaná a jeho ateliér ohrozený, utiahol sa s veľkým množstvom umeleckých diel do rodnej obce. Kdekoľvek pobudol, vždy tvoril, nikdy nezaháľal a takto postupne vznikali ďalšie diela zobrazujúce známe slovenské osobnosti (napr. soška Jánošíka) a jednoduchých ľudí (rôzne portréty starých mužov a žien), portréty cirkevných osôb, ktoré sú v rôznych múzeách v Budapešti a v Bojniciach, niektoré sú vo vlastníctve súkromných zberateľov. Druhá svetová vojna aj v jeho živote spôsobili veľké ťažkosti. Keď sa po skončení druhej svetovej vojny vrátil do Budapešti, našiel svoj ateliér v troskách. Aj zdravie sa mu postupom času zhoršovalo, ale pracoval až do posledného dňa svojho života. Zomrel 11. decembra 1955 a je pochovaný v Budíne.
(cr), ĽUDOVÉ NOVINY
|
obsah | osobnosti |