Franz Lehár: Kráľ operiet z Komárna![]() Franz Lehár sa narodil v Komárne 30. apríla 1870. Ten čarovný stredoeurópsky príbeh sa však začal už v roku 1805, keď pri Slavkove zajali Rakúšania dôstojníka napoleonskej armády menom Le Harde. Ušiel, usadil sa na Morave a stal sa praotcom rodiny Lehárovcov, spočiatku však Léharovcov. Napokon, aj slávny skladateľ Franz Lehár mal dokonca ešte dlho po roku 1918 domovské právo v Šumvalde pri Uničove. Jeho otec, tiež Franz Lehár, syn Josefa Lehára a Anny Poláchovej, bol vojenským kapelníkom. Cestoval s armádou po celom Rakúsku-Uhorsku. Počas pobytu v Komárne sa tento Moravan oženil s Christinou Neubrandtovou, slečnou s maďarskými koreňmi, avšak pochádzajúcou z nemeckej jazykovej oblasti. Tým maďarské korene európskeho skladateľa operiet končia.
Po niekoľkých krátkych angažmán sa stal Franz Lehár po vzore otca najmladším c. k. kapelníkom, a to v slovenskom Lučenci. Tam napísal aj svoje prvé dve opery - Kyrysník a Rodrigo. Neskôr pôsobil na prestížnom mieste námorného kapelníka v Pule (práve v tom čase mu v Lipsku vcelku s úspechom uviedli operu Kukučka), v Budapešti a Viedni. V rakúskej metropole zaznamenal svoj prvý naozaj veľký skladateľský úspech: valčík Gold und Silber, písaný pre kňažnú Metternichovú. Otvorili sa mu aj brány slávnej viedenskej operety. O tomto žánri však Lehár veľa nevedel: "Do viedenskej operety som sa dostal takpovediac naslepo a nič netušiaci. Táto nevedomosť však bola pre mňa veľkou výhodou. Mohol som tak vytvoriť vlastný štýl, ktorý viedol k renesancii viedenskej operety." Odišiel z armády a sprvu nastúpil ako kapelník v divadle An der Wien. Už prvá Lehárova opereta - Viedenské ženy - mala aspoň miestny úspech. Takpovediac "celonemecký" úspech dosiahol skladateľ na druhý pokus Drotárikom. Dej sa odohráva v blízkosti Trenčína, nemecké libreto obsahuje aj pasáže v slovenskom dialekte. Lehár dokonale využil znalosť slovenského prostredia a dokázal napodobniť i krajové melódie, ktoré na publikum pôsobili ako isté exotikum.
Po vojne však úspechy vyprchali a Franz Lehár schudobnel. V roku 1925 sa rozhodol presťahovať do Berlína. Tam okamžite zaznamenal triumfálny úspech operetou Paganini. Neustále vypredaný Metropol Theater hral jednu Lehárovu operetu za druhou. V roku 1929 prišiel ďalší naozaj fenomenálny úspech - Zem úsmevov. Práve túto operetu s "čínskym námetom" považoval Lehár za svoju najlepšiu. Paradoxne, mnohí odborníci považujú za jeho najlepšie dielo nepríliš známu operetu Konečne sami. Najslávnostnejšiu premiéru mala zasa Giuditta - vo vyzdobenej viedenskej opere spolkový prezident a celá vláda v lóžach, pristavené mikrofóny stodvadsiatich rozhlasových spoločností z celého sveta. Primeraný umelecký úspech sa však už nedostavil. Franz Lehár si kúpil zámoček Nussdorf pri Viedni, založil vlastné nakladateľstvo Glocken-Verlag a venoval sa prakticky len vydavateľskej činnosti. Schoval sa pred vojnou. V koncentračných táboroch skončili Lehárovi najbližší spolupracovníci, židovskí libretisti a priatelia. Rovnaký osud hrozil aj jeho manželke, ktorá bola tiež židovského pôvodu. Aby ju zachránil, musel nacistickému Nemecku venovať všetky svoje tantiémy za uvádzanie diel v zahraničí. "Svojmu vodcovi" venoval rukopisný exemplár valčíka Ústa mlčia. V roku 1945 zámoček v Nussdorfe vyplienil rozhorčený dav. Franz Lehár odišiel v roku 1946 do Zürichu, kde sa neúspešne pokúšal získať najprv švajčiarske, neskôr maďarské občianstvo. Medzitým umrela Lehárova manželka a zlomený a úplne osamotený skladateľ sa vrátil do Bad Ischlu, kde v roku 1948 skonal. Jeho posledné slová vraj zneli: "Všetko pozemské som zariadil, teraz už treba zomrieť." VLADIMÍR SKALSKÝ
|
obsah | osobnosti |