Do pasov zavedieme biometrické údaje

Prvý biometrický údaj do cestovných pasov bude musieť Slovensko zaviesť do septembra 2006. Pôjde o digitálne zaznamenanú plastickú podobu tváre, pričom do marca 2008 budú musieť pasy obsahovať aj druhý biometrický údaj - odtlačok prsta.

Prvou krajinou EÚ, ktorá začala vydávať pasy s biometrickými údajmi, je od 1. novembra Nemecko. Na nariadení o zavedení takzvaných elektronických pasov sa v októbri 2004 dohodli ministri vnútra členských krajín Európskej únie. Biometrické prvky majú zvýšiť ochranu pred sfalšovaním a zneužitím napríklad teroristami. Rozhodli tak aj na základe požiadavky USA, ktoré budú od októbra 2006 vyžadovať pasy s biometrickými údajmi aj od krajín, s ktorými majú bezvízový styk.

Zuzana Kmeťová z Ministerstva vnútra informovala, že nové pasy vo formáte Európskej únie, ktoré sa na Slovensku vydávajú od apríla tohto roku, sú vyhotovené tak, že sa do nich budú dať implementovať aj biometrické údaje. "Budúce pasy s biometrickými údajmi budú plne vyhovovať požiadavkám Európskej únie aj požiadavkám Spojených štátov na bezpečnosť cestovných dokladov," uviedla Kmeťová.

Zavedenie biometrických údajov do cestovných pasov si podľa Kmeťovej vyžiada zvýšené náklady, Ministerstvo vnútra však zvyšovanie poplatkov za cestovný pas neplánuje.

TASR

obsah | Slovenská republika