Havlovo finále na Slovensku

Loučení prezidenta Václava Havla vstoupilo do finále. Včera vyjel na svou poslední zahraniční návštěvu ve funkci prezidenta. Symbolicky se vydal na Slovensko - tedy do země, která byla cílem jeho první cesty do ciziny po rozdělení federace před deseti lety. "Traumata z rozdělení minula a naše vzájemné vztahy mi nyní připadají dobré a přirozené," zhodnotil Havel při setkání se slovenským prezidentem Rudolfem Schusterem změnu, která se odehrála ve vztazích obou států. A není to jen zdvořilostní prohlášení politika. Z posledních průzkumů veřejného mínění agentury STEM vyplývá, že Češi mají ke Slovákům blíže než kdykoli v novodobé historii obou zemí. Dávno pryč je rok 1991, kdy Slováci na Havla házeli vejce. Dnes jsou českému prezidentovi nakloněni. "Málo bolo Havla," zněl dokonce nápis na transparentu vytaženém po skončení divadelního představení Tančiareň, které Havel včera navštívil.

Havel je nervózní, že nemá nástupce

Během návštěvy mluvil prezident i o situaci kolem volby svého nástupce, kterou Slováci s napětím sledují. Připustil, že je z marného hledání vhodného kandidáta "trošku nervózní". Věří však, že Česká republika dříve či později prezidenta mít bude. "Nebude-li ho mít nějaký čas, nebude to znamenat žádnou osudovou katastrofu, i když to bude nepraktické a mrzuté," řekl. Při loučení s premiérem Mikulášem Dzurindou také prozradil, že jeho odchod z prezidentské funkce bude "drahý", neboť se rozhodl, že si koupí nové auto.

Prezident rozdával vyznamenání

Jako výraz úcty předal slovenský prezident Schuster Havlovi nejvyšší státní vyznamenání: Řád bílého dvojkříže I. třídy a nazval ho významnou osobností slovenské historie. Na oplátku český prezident předal jedenáct státních vyznamenání. Mezi nimi Řád bílého lva udělil in memoriam Alexandru Dubčekovi. Medaile Za zásluhy pak dostali i operní pěvec Peter Dvorský, herec Milan Lasica a nedávno zemřelý Július Satinský.

Vyzrazené překvapení

Zatímco byl Havel na Slovensku, doma se rozhořel skandál kvůli představení na rozloučenou, které je pro něj na dnešek připraveno v Národním divadle. Dagmar Havlová je chystala jako překvapení, ale podrobný program se dostal na veřejnost. Pořádající agentura je rozzlobená a Havlová zklamaná. Na změny v programu, v němž vystoupí na šedesát umělců, je však už pozdě.

Během návštěvy Slovenska se Václav Havel a Rudolf Schuster dohodli, že založí tradici setkávání bývalých hlav států. "Pod vedením Václava Havla jako stařešiny bychom tak mohli předávat zkušenosti mladším," řekl Schuster. "Doufám, že se budeme setkávat mnohem častěji, až bude více času, jako přátelé," řekl Schuster, kterému do konce mandátu zbývá něco málo přes rok. Slovenský prezident také vyzdvihl vřelé přátelské vztahy, které jeho rodinu pojí s manželi Havlovými. "Byl to právě pan prezident Havel a jeho manželka Dáška, když bylo se mnou zle. Oni byli ti, kteří navrhli, abych jel do Innsbrucku," připomněl Schuster svou operaci prasklého tlustého střeva u rakouského specialisty Ernsta Bodnera. Zákrok u Bodnera zařídil Schusterovi právě Havel, jemuž chirurg před lety také zachránil život.

K tak srdečné náladě však mívali oba muži v minulosti dost daleko. Především v roce 1992, kdy Havel jako federální prezident odvolal Schustera z postu velvyslance v Kanadě, protože mu chybělo lustrační osvědčení. Současný slovenský prezident byl v době pádu totalitního režimu členem ústředního výboru KSS a posledním komunistickým předsedou Slovenské národní rady. Schuster si s tím však včera očividně nedělal žádné starosti, a naopak se s chutí dlouze rozpovídal o Havlových začátcích v roli prvního polistopadového prezidenta.

"Setkávali jsme se v těch kritických chvílích. Měl jsem možnost zblízka sledovat jeho kroky, když byl nováček, když se hledal," vyprávěl slovenský prezident Schuster. Své přátelství pak prezidenti stvrdili večer nad sklenkou u cimbálové muziky. Havel, který chtěl pro únavu odcestovat z Bratislavy dříve, se nakonec rozhodl svoji poslední oficiální rozlučku se Slovenskem prodloužit.

Koho také vyznamenal Havel na Slovensku

Alexandr Dubček (in memorian)
Milan Lasica
Július Satinský (in memorian)
Peter Dvorský
Emília Vášáryová
Ladislav Chudík

JOHANNA GROHOVÁ, MF DNES

obsah | Slovenská republika