V bratislavskej Petržalke chytil piraňu

V sobotu večer sa nezvyčajným spôsobom rozčerilo Chorvátske rameno v Petržalke. Na udici Milana Poláka skákala do vyše polmetrovej výšky piraňa. Nahodené mal na šťuky a druhú udicu na kapry.

"Už počas zhruba desaťminútového súboja som tušil, že to bude čosi nezvyčajné, lebo nijaká ryba z našich riek sa mi na háčiku takto nesprávala, ale že chytím piraňu mi naozaj nenapadlo," hovorí Polák. Spoznal ju na prvý pohľad a veru veľmi opatrne jej vyberal háčik z papule, v ktorej má táto ryba ostré zuby.

"Prekvapilo ma, že skočila práve na kukuricu, ktorú som nahodil na kapry. Silon neprehrýzla len preto, lebo háčik sa je zapichol do kútika papule. Inak by ho ostrými zubami, ktorými cvakala, určite presekla," dodal prekvapený rybár. "Piraňa má 30 centimetrov a zatiaľ skončila v mrazničke," spresnil rybár osud úlovku, ktorý zatiaľ nemá odvahu zjesť.

Nezvyčajnú rybu si na fotografiách prezrel Tibor Dobiáš, odborník na rybárstvo z ministerstva životného prostredia, a je to podľa neho jednoznačne piraňa, hoci ťažko povedať, ktorý z asi osemdesiatich druhov a či je bylinožravá alebo mäsožravá.

"Podľa toho, že sa chytila na kukuricu, ide asi o bylinožravú, aj tie však majú ostré zuby," vysvetľuje Dobiáš. Aj keby však bola mäsožravá, nemôže byť podľa neho v našich vodách nebezpečná, lebo pirane útočia v húfoch. "U nás to nehrozí, nemôžu sa totiž rozmnožovať a niekoľko rokov by takáto ryba prežila len v nejakom geotermálnom vrte alebo v oteplenej vode napríklad z elektrárne, lebo je to teplomilný druh a neprežije zimu," dodáva tento odborník na ryby. "Určite nie je ako samostatne žijúca nebezpečná, som o tom presvedčený," zdôrazňuje. Dobiáš predpokladá, že do Chorvátskeho ramena rybu hodil akvarista.

Väčším nebezpečenstvom pre rovnováhu toho vodného prostredia, pre všetky ryby, ktoré tam žijú, je podľa neho americký sumček hnedý. "Dostal sa tam tiež "zásluhou" nejakého akvaristu. Sumček vo svojej domovine v Amerike dorastá do tri a pol kilogramu, u nás asi do pol kilogramu, je však silný predátor, žerie všetko, je pažravý, likviduje ostatné ryby a na rozdiel od pirane sa sumček hnedý aj v našich vodách veľmi rýchlo rozmnožuje," dodáva Dobiáš.

JURAJ PUCHER

obsah | Slovenská republika