Predčasné voľby budú 17. júna

Po rokovaní predstaviteľov parlamentných klubov vyslovili včera večer s týmto termínom súhlas všetky strany.

Ponúkla ich ako východisko z vládnej krízy sama oslabená koalícia, ktorej po odchode KDH zostalo len 53 poslancov.

"Termín vyhovoval všetkým predsedom politických strán - 17. jún," oznámil prezident Ivan Gašparovič po stretnutí v parlamentu.

S návrhom dohodnúť sa na skoršom termíne volieb včera SDKÚ, SMK a Ľubomír Lintner vyšli krátko po tom, čo predseda KDH Pavol Hrušovský vyhlásil, že kresťanskí demokrati opúšťajú svoje posty a že by podporili vyslovenie nedôvery premiérovi v parlamente. Opozičný Smer už získal pod návrh na odvolanie vlády viac ako 30 podpisov, zrejme ho však nepredloží, lebo strany sa dohodli na predčasných voľbách.

Ešte predtým predseda Smeru Robert Fico tvrdil, že dohoda je neistá. "SDKÚ si kladie podmienky výhodné pre ňu a SMK," uviedol Fico, výhrady však nespresnil. Dodal len, že návrh na odvolanie Dzurindu nepodpísal nikto z HZDS. Napokon sa strany dohodli bez ďalších podmienok.

Lídri takisto vyriešili problém, kto bude vykonávať právomoci predsedu Národnej rady SR. Predseda Pavol Hrušovský sa totiž včera vzdal svojej funkcie. Na novom predsedovi sa nezhodli, preto prijali riešenie: parlament bude viesť podpredseda Béla Bugár (SMK) a asistovať mu bude Viliam Veteška (HZDS).

Do predčasných volieb tak dovládne súčasná Dzurindova vláda, v ktorej troch ministrov za KDH nahradia štátni tajomníci.

Dnes by mala vláda na svojom rokovaní schváliť návrh ústavného zákona na skrátenie volebného obdobia Národnej rady s termínom konania volieb na 17. júna. Vo štvrtok by ho mal potom parlament schváliť v skrátenom legislatívnom konaní.

Dzurinda v utorok popoludní povedal, že chce dovládnuť bez toho, aby rozšíril koalíciu. Neodmietol by však dohodu o podpore opozičnej strany. Ako ďalej uviedol, ak sa strany dohodnú na predčasných voľbách, do vlády už nepredloží nijaké privatizačné rozhodnutie a rokovať sa bude len o technických veciach. Slovenské elektrárne a letiská, kde už vláda rozhodla, by sa však predať mali. Na stôl by sa už zrejme nedostali chystané zmeny v dôchodkoch, ktoré majú pomôcť invalidom a vdovcom.

Vypísanie volieb v skoršom termíne podporil aj prezident Gašparovič. Práve uňho sa parlamentné strany dohodli, že by voľby mohli byť 17. júna. Predseda HZDS Vladimír Mečiar síce ešte predpoludním vyzýval na rokovania o vyriešení situácie, nikto však nereagoval. Popoludní podpredseda Milan Urbáni vyhlásil, že strana je za predčasné voľby, HZDS však chce obsadiť kreslo šéfa parlamentu.

Po večernom stretnutí zástupcov parlamentných strán Hrušovský uviedol, že svojím zastupovaním na poste predsedu NR SR poveril Bugára, ktorý bude spolupracovať s Veteškom. Keďže však Mečiar označil otázku predsedu parlamentu naďalej za otvorenú, Dzurinda je pripravený zvolať v nasledujúcich dňoch ďalšie kolo rokovaní.

Ak nebude zvolený predseda, časť právnikov si myslí, že nebude možné ani vypísať voľby. Ústavný právnik Ladislav Orosz však hovorí, že voľby môže vyhlásiť aj poverený podpredseda parlamentu. "Je oprávnený zastupovať predsedu parlamentu vo všetkých jeho právomociach, nevylučujem však ani iné právne názory, preto v záujem odstránenia všetkých pochybností je lepšie zvoliť nového predsedu NR SR," konštatoval Orosz. Aby neboli pochybnosti, Hrušovský ešte pred odchodom vyhlásil voľby na 16. septembra, očakáva sa však, že tento termín sa po dnešnom stretnutí lídrov strán zmení.

Na spoločnom rokovaní o šéfovi parlamentu sa dohodla včerajšia Koaličná rada. Na tej však už chýbali zástupcovia KDH, ktorí ešte ráno potvrdili odchod zo všetkých vysokých postov vo vláde a v parlamente. "Vláda, ktorá nedodržiava zásadné dohody, je zlá vláda. KDH v zlej vláde nikdy nebude," odôvodnil Hrušovský. Zároveň uviedol, že táto situácia sťažuje aj budúcu spoluprácu s Dzurindom. "Bývalý kresťanský demokrat sa včera premenil na politika, ktorý pozná len moc a iné hodnoty používa len vtedy, keď mu to vyhovuje. KDH nebude súčasťou vlády, ktorú vedie vierolomný človek," povedal o Dzurindovi. Premiér na to odmietol reagovať.

PRAVDA

obsah | Slovenská republika