Maďarsko zdesené výrokmi Slotu

Maďarská vláda oznámila, že očakáva reakciu slovenskej vlády na víkendové výroky šéfa SNS Jána Slotu. Kabinet Roberta Fica však oficiálne reagovať nebude, pretože Slota nie je jeho členom.

Maďarská ministerka zahraničia Kinga Gönczová povedala, že vyjadrenia Slotu sú mimo akýchkoľvek európskych noriem. Pripomenula prísľub slovenského kolegu Jána Kubiša, podľa ktorého sa slovenská vláda bude dištancovať od protimaďarských vyhlásení a výrokov urážajúcich menšiny.

Slota pre české Lidové noviny povedal, že Čechom závidí vyhnanie Nemcov, a tak nemajú také problémy ako Slováci s maďarskou menšinou. Od redaktora dostal otázku, či si myslí, že Česi majú šťastie, že sudetských Nemcov na základe Benešových dekrétov vyhnali. Slota odpovedal, že "ja našim českým priateľom, bratom, prajem, že sú v takej pohode, v akej sú, aby teraz mohli robiť veľké ramená. Ja im závidím".

Slota taktiež zopakoval, že SNS bude žiadať zákaz SMK, ktorej predstavitelia nepovažujú Slovensko za svoju vlasť, ale za súčasť Veľkého Uhorska.

Neoficiálne sú partneri SNS rozhorčení. Jeden z vládnych politikov tvrdil, že Slota robí len hanbu. Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová povedala, že kto hľadá zámienku na kritiku novej slovenskej vlády, nájde ju, aj keby neexistovala.

"Predseda vlády Robert Fico niekoľkokrát jasne vyhlásil, že nesie zodpovednosť za činy vlády. Ak by niektorý z ministrov konal v rozpore s hodnotami a záväzkami, ku ktorým sa hlási vláda, v tom prípade bude predseda vlády konať," povedala Glendová.

Politológ Miroslav Kusý hovorí, že ide o schizofrenické vyhlásenie, ako keby išlo o dve rozličné osoby. "Slota ako člen koaličnej rady nie je členom vlády a SNS ako keby nemala nič so Slotom spoločné, hoci je súčasťou vlády," povedal Kusý. Výrok Slotu označil za škandalózny.

Podpredseda HZDS Viliam Veteška povedal, že história sa s obdobím, ktoré opisuje Slota, oficiálnymi dokumentmi vyrovnala. "Nechceme, aby niekto otváral Benešove dekréty, Trianonskú dohodu, ale nie je ani dobré pre spolunažívanie občanov v strede Európy akékoľvek rozpútavanie rozporov emocionálnymi vyhláseniami," povedal Veteška.

SMK nepovažuje Slotove vyjadrenia za nič nové. Bývalý vicepremiér Pál Csáky z SMK povedal, že reakcia vlády by bola namieste. Dokonca si myslí, že by koalícia mala vymenovať človeka, ktorý by strážil Slotu alebo aspoň na jeho vyjadrenia reagoval.

Csáky tvrdí, že Slota bude najcitovanejším slovenským politikom, kým bude existovať súčasná vládna koalícia. "Bude udávať úroveň vyjadrovaní a on bude etalónom pre medzinárodné médiá a politických partnerov, či sa to pánu Ficovi páči, alebo nie. Kým sa nájde na Slovensku aspoň pol litra nevypitej borovičky, tak takéto excesy budú aj v budúcnosti."

Csáky považuje vyhlásenia premiéra Fica, že vládnym programom sa neutralizujú výroky, aké má Slota, za idealistické. Za také označil aj tvrdenia šéfa slovenskej diplomacie Kubiša. "Kým bude partnerom vo vláde SNS a na jej čele Ján Slota, zahraničie má postarané o takéto formy zábavy a Slota ako predstaviteľ koalície bude kaziť meno tejto krajiny a vyvolávať oprávnené pochybnosti a rozpaky," uzavrel bývalý vicepremiér SR Pál Csáky.

(r)

obsah | Slovenská republika