Slovenská armáda zrejme posilní v misiách odborné činnosti

Slovenská armáda zrejme posilní v zahraničných misiách vojenské odborné činnosti.

S prezidentom Ivanom Gašparovičom ako hlavným veliteľom ozbrojených síl dnes o tom hovoril minister obrany Juraj Liška. Týkalo by sa to podľa Lišku jednotky pôsobiacej v operácii Trvalá Sloboda v Afganistane, ktorá má na starosti stavebné práce na letisku v Bagrame. "Budeme zvažovať do budúcnosti zníženie týchto činností na úkor toho, že budeme posilňovať naše odborné práce a hlavne teda ženijné," povedal Liška.

"S pánom ministrom sme opäť hovorili o týchto otázkach, o tom, ako preformovať niektoré služby, ktoré v zahraničí naši konajú, na služby týkajúce sa ozaj typickej vojenskej činnosti, a nielen, ako som ja nazval, murárskej," uviedol prezident.

Gašparovič už v júni na úvodnom stretnutí s ministrom obrany prízvukoval, že do zahraničných operácií by mali odchádzať dobre vyzbrojené jednotky, a nie iba stavitelia ciest s lopatami a čakanmi.

Liška potvrdil, že Slovensko neplánuje zníženie počtu slovenských vojakov v Iraku. Najbližšia rotácia ženijnej jednotky by mala byť vo februári, po uskutočnení irackých volieb.

Minister hovoril s prezidentom aj o ochrane pred terorizmom. Ozbrojené sily sú podľa Lišku dobre pripravené na prípadné teroristické akcie. K dispozícii je pluk špeciálneho určenia v Žiline, ktorý absolvoval aj súčinnostné cvičenia so špeciálnymi útvarmi Policajného zboru. Podľa Gašparoviča sa na ochranu pred terorizmom nedá pripraviť na sto percent. "Som veľmi rád, že na Slovensku zatiaľ k ničomu podobnému nedošlo. Myslím si, že Slovensko má jednotku, ktorá je špeciálne cvičená pre takéto akcie, ale vylúčiť nejakú tragédiu sa skutočne nedá. To nemôže povedať ani jedna krajina ani jedna armáda," konštatoval.

Témou rozhovoru bola i reforma slovenských ozbrojených síl.

SME

obsah | Slovenská republika