SR držia Dzurindove reformy

To, čo Slovensko drží a ešte dlho bude držať nad vodou, je hĺbka reforiem, ktoré urobila predchádzajúca vláda premiéra Mikuláša Dzurindu. Reforiem, ktoré nedovolia vrátiť Slovensko iba tak. Aj keby to možno premiér Robert Fico chcel, konštatujú v komentári české Lidové noviny.

Robert Fico vytvoril najhoršiu možnú vládu, akú vytvoriť mohol. Za partnerov si nezvolil reformné strany, ale Mečiara a Slotu. Pozitívom je to, že ani jeden z z týchto "na večné časy úplne zdiskreditovaných pánov" nie je vo vláde - na rozdiel od Poľska, kde by z nich bratia Kaczynskí urobili rovno vicepremiérov.

Potom ale Ficovi v Bruseli socialisti umyli hlavu za spojenie so Slotom (ako keby Mečiar bol lepší) a nový premiér vyhlásil, že socialisti sú za to zaplatení zahraničnými monopolmi, ktoré sa obávajú o tučné zisky. Tým dal Fico za pravdu tým, ktorí vraveli, že nová koalícia dáva Ficovi možnosť ukázať jeho zabudnutú populistickú tvár.

V slovenskej vláde sú však aj rozumní ľudia - pokračujú Lidové noviny, napríklad minister vnútra Robert Kaliňák. Ale týždeň na to, keď tvrdil, že rozhodujúce budú policajné kvality, odvolal celé vedenie polície a priznal, že o kvality nešlo.

Smer je stranou, za ktorou stoja vplyvní podnikatelia, a tí vláde nedovolia žiadne nezodpovedné experimenty, utešovali analytici, keď to išlo so slovenskou korunou z kopca. Pozadie nepozadie, ale na programe je zastavenie privatizácie, milionárska daň, zdanenie monopolov a koniec platenia za recepty u lekára - jednej z mála vecí, ktoré v reforme zdravotníctva fungovali.

Je sa ešte čím utešiť? Zavedením eura v roku 2009, proeurópskou orientáciou, sľubom dodržiavania práv menšín? Áno, azda.

TASR

obsah | Slovenská republika