Tatry sa zmenili na mesačnú krajinu

Vysoké Tatry postihla ekologická katastrofa. Bilancia po piatkovej víchrici: 2,5 kilometra široký a 50 kilometrov dlhý pás lesa bol zničený, niekoľko obcí zostalo bez elektriny a s odrezanými prístupovými cestami. Štatistika hovorí o dvoch mŕtvych.

V sobotu večer bol v Tatrách nezvyčajný pokoj. Hoci komunikácie z Tatranskej Polianky do Vyšných Hágov a na Štrbské Pleso, z Podbanského na Štrbské Pleso a zo Štôly na Štrbské Pleso boli kvôli pováľaným stromom ešte stále neprejazdné, na odstraňovaní škôd sa nepracovalo. Len za Štôlou čakali dvaja pilčíci na kamarátov, ktorí mali prísť vytiahnuť ich zapadnuté auto. "Odstraňovanie napadaných stromov nikto nekoordinoval. Keď sme videli, ako to tu vyzerá, prišli sme dobrovoľne aj so susedmi,'' povedal jeden z nich.

Cesta zo Štôle na Štrbské Pleso bola na nepoznanie. Tam, kde predtým stál hustý les, zostali len dolámané kmene a pahýle stromov. Niekto nazval Tatry po víchrici "mesačná krajina". To pomenovanie bolo veľmi výstižné. Účastníci zájazdu, ktorí sa v piatok večer ubytovali v hoteli Poľana, mali veľké šťastie. Len čo ich autobus prešiel parkoviskom pred hotelom, spadol tam strom. Nehoda neďaleko odtiaľ sa však skončila tragicky. Auto s kežmarskou poznávacou značkou zavalil strom. Vodič bol namieste mŕtvy, jeho manželka prežila. Záchranná služba sa k autu kvôli silnému vetru a spadnutým stromom dostala až po niekoľkých hodinách.

"Naposledy sa v Tatrách stala katastrofa podobného rozsahu v roku 1921. "Vtedy tu bola armáda a vojaci makali ako besní. Ak nepríde na pomoc teraz, môžeme Tatry ,zabaliť' na 20-30 rokov," myslí si člen Horskej služby Peter Šperka. "To, čo sa stalo, je obrovská tragédia. Nikto si to však neuvedomuje." Podľa Šperku vláda neurobila dosť opatrení na to, aby sa škody efektívne odstránili. "Keby išlo o Bratislavu, určite je to inak," dodal.

Na zavalenú cestu z Novej Polianky do Vyšných Hágov prichádzali od nedeľného rána skupiny hasičov a pilčíkov väčšinou z východu republiky. Chlapi, ktorí sa v kraji ani poriadne nevyznali, hľadali cestu pod napadaným drevom a čečinou a čistili ju. Časť uzavretých ciest sa do nedele večera podarilo sprejazdniť, električková trať však nebude fungovať minimálne dva týždne. Poškodená je aj lanovka na Skalnaté Pleso a trať pozemnej lanovky zo Smokovcov na Hrebienok je zavalená stromami. Prevádzkar jedného z hotelov v Starom Smokovci, na ktorom silný vietor poškodil strechu, si myslí, že katastrofa položí Tatry a tunajší cestovný ruch na lopatky. Les okolo Smokovcov, ktorý bol vysadený po podobnej živelnej pohrome v roku 1937, je zničený. Výsadba nových stromov bude podľa prvých odhadov trvať 5 až 7 rokov.

V nedeľu napoludnie boli práce na odstraňovaní následkov víchrice v plnom prúde. Akosi sa zabudlo len na cestu zo Štôle na Štrbské Pleso.

S niekoľkokilometrovým pásom pováľaných stromov, ktoré ležali na ceste, tu bojovali dvaja pilčíci. "Včera sme tu boli šiesti, dnes ráno štyroch odvolali na čistenie cesty do Hágov," povedal jeden z nich. Ako dlho im bude trvať, kým cestu sprejazdnia? "Ak zostaneme dvaja? Aj týždeň bude málo," zasmial sa.

Popoludní sa už dalo s menšími ťažkosťami dostať na Štrbské Pleso. Dobrovoľníci cestu zhruba vyčistili, nikto ju však neposýpal, takže sa zľadovatený povrch šmýkal. Okrem toho neprestávalo snežiť. Na práce sa prišiel pozrieť aj predseda Združenia miest a obcí Slovenska a starosta Štrby Michal Sýkora. "Už včera sme ponúkali pomoc pri odstaňovaní následkov živelnej pohromy," uviedol. "Všetci však tvrdili, že situáciu zvládajú. Večer mi volali ľudia, že sa nič nedeje. Tak sme zorganizovali 30 brigádnikov, 20 pilčíkov a pozháňali nejakú techniku a šli sme pracovať." Dobrovoľníci s pílami prišli aj zo Slovenskej Ľupče, len s tým, že chcú pomôcť. "Chýba mi tu jasná koordinácia prác zo strany správy národného parku alebo štátnej správy. Pracovali sme na území, ktoré nepatrí Štrbe. Na pomoc neprišla armáda, nikto neposlal stroje a cestári majú so svojím vybavením problémy s odhŕňaním snehu. Takúto pohromu by nezvládli," dodal Sýkora. Na ceste sa zatiaľ pokúšalo pohnúť poľnohospodárske vozidlo HON, ktoré poskytlo družstvo. "Je to už starý stroj, vozia ním na družstve hnoj. Občas takto mrzne, ale zatiaľ sa vždy pohol. Keby sme ho nemali, tak cestu jakživ nevyčistíme," konštatoval jeden z prizerajúcich sa dobrovoľníkov.

Bilancia katastrofy

2,5 kilometra široký a 50 kilometrov dlhý pás lesa je zničený

veľké straty utrpeli aj tatranské ozdravovne, turistické a lyžiarske strediská

naposledy zaznamenali v Tatrách katastrofu podobného rozsahu v roku 1921

záchranári sa sťažujú na škrípajúcu organizáciu záchranných prác

JANA ČAVOJSKÁ

obsah | Slovenská republika