Zomrel legendárny športový komentátor Gabo Zelenay

Vo veku nedožitých 81 rokov zomrel v nedeľu predpoludním po ťažkej chorobe legendárny slovenský športový komentátor a redaktor Gabo Zelenay.

Jedna z najvýznamnejších osobností slovenskej rozhlasovej reportáže sa narodila 26. novembra 1922 v Bánovciach nad Bebravou a k mikrofónu sa dostal ako 24-ročný, keď v septembri 1946 uspel v konkurze na športového reportéra vtedajšieho Československého rozhlasu. Populárny Gabo Zelanay už od začiatku svojej kariéry pútal pozornosť poslucháčov svojím nezvyčajným prístupom k reportovaniu, ktoré mu prinieslo popularitu i slávu.

S mikrofónom absolvoval olympijské hry v Mexiku (1968) a Moskve (1980), zimné olympijské hry v Sappore (1972) a taktiež viacero svetových šampionátov vo futbale a hokeji. Vo svojej profesionálnej kariére reportoval Gabo Zelenay najmä futbalové a hokejové stretnutia, no blysol sa aj tým, že dokázal naživo komentovať i stretnutia v šachu a šerme, ktoré považujú mnohí reportéri za nekomentovateľné. G. Zelenay sa svojou prácou zaradil do tzv. veľkej päťky slovenských rozhlasových reportérov k Oskarovi Manovi, Štefanovi Mašlonkovi, Rudolfovi Gallovi a Márii Zavarskej. Z rozhlasového prostredia sa vytratil ako 63-ročný po bezmála štyroch desaťročiach práce, avšak zostával stále novinársky činný a svojimi glosami prispieval do niektorých slovenských médií.

PRAVDA

obsah | Slovenská republika