Capalini vybojoval další českou medaili

Moderní pětibojař Libor Capalini získal na olympijských hrách bronzovou medaili a navázal tak na dvě československé medaile z Montrealu 1976. Na stupně vítězů se posunul v závěrečném běhu z pátého místa a pro Českou republiku vybojoval v Aténách osmý cenný kov.

Druhý český reprezentant Michal Michalík, který po parkuru figuroval na druhém místě, v běhu podle očekávání na soupeře nestačil a na tříkilometrové trati klesl na šestou příčku.

Capalini se dvakrát na olympijské hry těsně nedostal a do Atén se kvalifikoval na poslední chvíli. "Je to zadostiučinění po těch třiadvaceti letech sportu. Dvě olympiády mě minuly, tahle byla první a rovnou s medailí. To je totální satisfakce," radoval se Capalini.

"Tentokrát to Liborovi vyšlo a je to ten pravý člověk, který by měl mít medaili v tomhle sportu," řekl Jan Bártů, bronzový medailistka z olympiády v Montrealu 1976. Blahopřání z Česka dorazilo zanedlouho i od prezidenta země Václava Klause. "Jsem potěšen, že naše země patří ke světové špičce také v moderním pětiboji. Věřím, že váš úspěch bude motivovat i ostatní sportovce, kteří o cenné kovy stále ještě bojují," napsal prezident v gratulaci. Ze zlata se v Aténách radoval Andrej Mojsejev z Ruska, který v závěrečném krosu s přehledem udržel první místo a pět set metrů před cílem si dovolil i zastavit, aby sebral ze země vlajku. Stříbro získal úřadující mistr světa Andrejus Zadněprovskis z Litvy, který na trať vybíhal zároveň s Capalinim jako pátý a v závěrečném finiši českého reprezentanta porazil.

Capalini byl po závodu s bronzem spokojený. Závěrečný běh šel na jistotu, aby v konci neztuhl. "Věděl jsem, že na medaili mám. Běžel jsem se dvěma Litevci a vůbec mi nevadilo, že spolupracovali, protože mě vytáhli s sebou," řekl Capalini, jenž bronz vybojoval i na letošním mistrovství světa v Moskvě. Bronz byl podle něho maximem, na které mohl pomýšlet, protože Zadněprovskis je lepší běžec. "Čekal jsem útok zezadu, ale nakonec stačilo, abych to tlačil dopředu. Věděl jsem, že v závěru na Andrejuse mít nebudu," řekl Capalini.

Překvapila ho nižší úroveň soutěže. "Ten závod byl neslaný, nemastný," dodal. "Tušil jsem, že se bude víc chybovat, ale že udělám tolik chyb a bude mi to stačit na medaili, to jsem nečekal," divil se. Už střelecká soutěž přinesla horší body, takže mu 179 kruhů stačilo na třinácté místo. Příliš Capalinimu nevyšel šerm. "On i já jsme nemohli být spokojeni," řekl trenér Jakub Kučera. Obával se, že mu dvě výhry v šermu budou v konečném součtu chybět. V plavání byl Capalini druhý a posunul se na sedmé místo. Před parkurem mohl Capalini myslet na boj o stupně vítězů. "Pokud se chceme bavit o medaili, tak musí čekat na chybu ostatních," řekl Kučera. Jízda na koni pořadím řádně zamíchala. "Byl to masakr," zhodnotil Bártů chyby předních jezdců. Capalini měl naštěstí jen tři shozy. "Bylo to super, asi jenom jednou vybočil a zvládl to," pochválil Capalini koně Baltika.

Michalík skončil šestý a v cíli zářil spokojeností, i když v běhu ztratil medaili. "Bylo to hodně nervózní díky olympiádě, všichni dělali chyby. Mohlo to být z mé strany lepší, ale jsem rád, že to takhle dopadlo," uvedl bronzový z loňského MS.

Výsledky: Muži: 1. Mojsejev (Rus.) 5480 b. (střelba: 1036, šerm: 1000, plavání: 1376, parkur: 1032, běh: 1036), 2. Zadněprovskis (Lit.) 5428 (1000, 916, 1308, 1088, 1116), 3. Capalini (ČR) 5392 (1084, 776, 1336, 1116, 1080), 4. Čerkovskis (Lot.) 5356 (1096, 916, 1252, 1004, 1088), 5. Meljach (Běl.) 5340 (1168, 692, 1332, 1144, 1004), 6. Michalík (ČR) 5332 (1108, 888, 1260, 1144, 932), 7. Walther (Něm.) 5320 (952, 832, 1336, 1116, 1084), 8. Balogh (Maď.) 5295 (1036, 804, 1240, 1172, 1044).