Skanadští krajané vyznamenají Mašíny

Narozdíl od nekonečných polemik v tuzemsku o tom, zda jsou bratři Mašínové hrdinové nebo vrazi, má krajanská organizace České a slovenské sdružení v Kanadě jasno. Vyznamená 5. června Ctirada a Josefa Mašínovi, Milana Paumera a další tři bývalé československé občany in memoriam za jejich odpor proti komunismu po únoru 1948. Oceněni tak budou Zbyněk Janata, Václav Švéda a Ctibor Novák, kteří byli v komunistickém Československu v roce 1955 popraveni.

Masarykova cena ČSSK bude udělena na závěr 57. kongresu v Halifaxu v kanadské provincii Nové Skotsko. Předání se mají zúčastnit i čeští senátoři Edvard Outrata, Martin Mejstřík a Josef Pavlata, stejně jako velvyslanec v Kanadě Pavel Vošalík.

Životní příběh oceňovaných ale stále vzbuzuje kontroverze. Mašínové založili po nástupu komunistů k moci ozbrojenou odbojovou skupinu. Při jejich činnosti zemřelo šest lidí - dva příslušníci SNB a pokladník v Československu a později při jejich útěku do západního Berlína tři východoněmečtí policisté. V říjnu 1953 se podařilo pětičlenné skupině přejít do východního Německa a poté do západního Berlína.

Milan Paumer byl postřelen, ale on i bratři Mašínové se nakonec dostali do americké zóny. Švéda a Janata byli chyceni a spolu se strýcem bratrů Mašínových, Ctiborem Novákem, v Československu popraveni. Mašínové a Paumer nikdy nebyli v Československu odsouzeni, jejich stíhání bylo přerušeno a komunistické úřady několikrát marně žádaly USA o jejich vydání. V polovině 90. let pak státní zastupitelství stíhání bratrů i Paumera kvůli promlčení odložilo.

Český Senát loni doporučil udělit Mašínům státní vyznamenání. President Václav Klaus doporučení nepřijal. V roce 1998 dostala jejich matka Zdena Mašínová in memoriam Řád T. G. Masaryka. Její dcera ale odmítla řád převzít - protestovala tak proti tomu, že její bratři vyznamenání nedostali. Zatímco Paumer se vrátil v roce 2001 do ČR, bratři Mašínové zůstávají v USA. Podle nich promlčení trestnosti jejich činů nedostačuje a podle nich svědčí o tom, že v České republice nefunguje správně právní řád.

NOVINKY

obsah | svět - svet